„Teď mám za cíl, abych v Premier League pravidelně hrál," říkal po jednom tréninku v Hradci, kde se v posilovně chystal s kondičním koučem Ondřejem Krajákem, záložníkem Olympie a svým někdejším spoluhráčem ze Sparty.

Patrik Schick (v červeném) proti Lotyšsku.
Přestup za 800 milionů se odkládá: Schick má po prohlídce v Juventusu

Jirko, můžete popsat vaše aktuální rozpoložení?
Když jsem před dvěma lety odcházel z Boleslavi, každý mi říkal: Je to přece jen druhá liga. Jenže s naší nejvyšší soutěží se to nedá srovnávat. Proto považuju postup za nejvíc, co jsem dokázal. Na Premier League se strašně těším, chci v ní mít svoje místo, chci, aby se klub zachránil a já se vrátil do nároďáku.

V čem je druhá anglická liga lepší než první česká?
Lidi berou fotbal jinak, je to svátek. Je zápas, vezmu si v práci volno. To není jako jít do kina. V Česku chodí lidi jen na nejlepší týmy. K tomu zázemí okolo a nejde o peníze.

O co tedy?
Všichni nás berou profesionálně. Tady v Česku jsme někdy byli až za malé děti. Nevím proč. Pro ilustraci: teď na přípravu jsem dostal plán, ale žádný sporttester, žádné hodinky. Nikdo mě nekontroluje.

Co kvalita samotné hry?
V Anglii je to o hodně rychlejší. Tady jsou nejlepší týmy možná na lepší taktické úrovni, ale to je tak všechno. Nechci to nijak snižovat, ale individuální kvalita je v Anglii úplně jinde. Hraju druhou anglickou ligu a v ní je to samý reprezentant z celého světa. Tady jsou v týmech tři, čtyři výborní hráči ne dvacet, jak je to tam.

Fotbalista Jan Polák.
Záložník Polák vzpomíná na dril ve Zbrojovce: Zažil jsem tady ostré přípravy

Je teď v Brightonu velký fotbalový boom?
Oni Premier League nikdy nehráli. Je to šílený úspěch, skoro zázrak. Lidi jsou nám tady strašně vděční, chtěli bychom se v soutěži udržet a stabilizovat.

Bude to velký skok?
S týmy z první pětky to bude asi pěkný kolotoč. (usmívá se) Jenže pak je tu druhá skupina mužstev a s nimi to, myslím, tak obrovský skok nebude. Bude záležet na detailech. Tím hlavním asi bude, abychom pravidelně bodovali doma.

Na konci sezony jste zrovna tolik nehrál. Nemáte strach o místo?
Mám smlouvu ještě na dva roky, dokonce jsme se už bavili o jejím možném prodloužení. V týmu jsme čtyři kluci na dvě křídla, takže konkurence je velká.

Manažer Hughton neplánuje nakupovat nové hráče?
O posílení se mluví, ale ne na našem postu. Vedení chce krajního obránce a útočníka. Manažer mi řekl, že se mnou počítá. Já v týmu zůstanu a budu bojovat.

Milan Baroš
Baroš ke svému třetímu návratu do Baníku: Je to zdravý a perspektivní klub