Vydařený start. Chile díky dvěma bleskovým gólům vyzrálo na Austrálii

Cuiabá - Fotbalisté Chile zvítězili ve svém úvodním utkání skupiny B mistrovství světa v Brazílii nad Austrálii 3:1. O výhře jihoamerického týmu rozhodli slepenými góly ve 12. a 14. minutě Alexis Sánchez a Jorge Valdivia. Tim Cahill před pauzou snížil, ale v nastavení přidal třetí trefu Jean Beausejour.

14.6.2014

Tim Cahill z Austrálie (vlevo) pálí proti Chile.Foto: ČTK

Chilané potvrdili, že na australský celek umějí, v pátém vzájemném zápase počtvrté vyhráli. Navíc poprvé od roku 1962 dali na MS v jednom duelu tři góly.

"Výhra 3:1 na úvod je dobrý start," pochvaloval si nejlepší hráč zápasu Sánchez. "Začali jsme skvěle, ale poté, co jsme inkasovali snižující gól na 2:1, jsme se nedokázali dostat zpět k naší hře. Ale vyhráli jsme, to je nejdůležitější věc," dodal chilský trenér Jorge Sampaoli.

Austrálie z předchozích deseti zápasů na světových šampionátech udržela čisté konto jen v roce 1974 s Chile, tentokrát ale rychle dvakrát inkasovala. Jihoamerický tým jako by chtěl dokázat, že v předešlých šesti soutěžních zápasech právem neprohrál, začal velkým náporem a už ve dvanácté minutě udeřil.

Aránguiz vrátil míč před branku, Vargas ho hlavou přiťukl Sánchezovi a ten se prosadil na bližší tyč, byť si gólman Ryan na střelu sáhl. Kanonýr Barcelony skóroval pošesté v posledních osmi reprezentačních zápasech.

Austrálii opařil parádní střelou Valdivia

Za dvě minuty Chilané přidali druhou branku, když se přesně pod břevno trefil Valdivia. Z gólu v národním týmu se radoval po více než čtyřech letech. Na přesný zásah mu nabil Sánchez, jenž se stal prvním Chilanem, který si v jednom utkání světového šampionátu připsal branku a asistenci.

"Na začátku jsme byli takoví ospalí a měli až příliš mnoho respektu. Ty dva rychlé góly z úvodu nás nakonec stály zápas," posteskl si australský kouč Ange Postecoglou.

Zdálo se, že jihoamerický tým naprosto kontroluje průběh. Australané, kteří letos ještě nevyhráli, působili slabším dojmem, pak ale hned z první vážné akce snížili.

Cahill v 35. minutě využil, že má Chile nejnižší průměrnou výšku na turnaji a hlavou po centru ze strany překonal Brava. Nejlepší australský střelec dal 33. gól za národní tým a skóroval posedmé v posledních devíti reprezentačních duelech. Outsider ožil a vzápětí mohl Cahill srovnat, z úhlu ale Brava nepropálil.

Kouč Postecoglou by rád, že se tým oklepal

Po změně stran Australané zjednodušili hru a hlavně po centrech několikrát zahrozili. Radost z vyrovnávací trefy zkazil Cahillovi ofsajd, v 57. minutě pak brankář Bravo skvěle vyrazil Brescianův volej.

Chilané už v druhé půli neměli tak velkou převahu, i tak mohli přidat třetí gól, Vargasův pokus ale z brankové čáry odvrátil obránce Wilkinson. Rozhodující třetí trefu zaznamenal až v nastavení přízemní střelou k tyči střídající Beausejour.

"Je to zklamání, na druhou stranu jsem pyšný na to, jak se tým zvedl. Dvougólová ztráta nás přibrzdila, ale ve druhé půli jsme byli lepší a věřil jsem, že vstřelíme druhý gól. To se nám bohužel nepovedlo," litoval australský trenér.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina B:

Chile - Austrálie 3:1 (2:1)
Branky: 12. Sánchez, 14. Valdivia, 90.+2 Beausejour - 35. Cahill. Rozhodčí: Doue - Yeo (oba Pobřeží sl.), Birumushanu (Burundi). ŽK: Aránguiz - Cahill, Jedinak, Milligan. Diváci: 40.275.

Chile: Bravo - Medel, Jara, Mena - Isla, Aránguiz, Vidal (60. Gutiérrez), Díaz - Valdivia (68. Beausejour), Sánchez, Vargas (87. Pinilla). Trenér: Sampaoli.
Austrálie: Ryan - Franjic (49. McGowan), Spiranovic, Wilkinson, Davidson - Bresciano (78. Troisi), Jedinak, Milligan - Oar (69. Halloran), Leckie, Cahill. Trenér: Postecoglou.

Nejúspěšnější kandidát ODS Václav Klaus ml.: Zrušil bych 90 procent zákonů

Se ziskem 22 635 preferenčních hlasů vstoupil do velké politiky syn někdejšího prezidenta Václav Klaus mladší. Stejně jako jeho otec, ve věku 48 let.

TOP 09: Slzy i volání po Kalouskově rezignaci

Pomáhej nám pánbůh. Těmito slovy ukončil svůj projev po sečtení všech hlasů čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Topka právě utrpěla drtivou porážku, do sněmovny se dostala jen s odřenýma ušima. Z dosavadních 26 mandátů obhájila jen sedm. Nezískala dokonce ani prvenství ve „své“ tradiční baště – v hlavním městě, kde byl lídrem. Tam skončila až čtvrtá.