Když chce fotbalový fanoušek vidět pořádný gólový příděl, kam by se měl vypravit? Rozhodně na zápas, v němž po trávníku běhají hráči FC Barcelona. Katalánský velkoklub zažívá euforii z více než vydařené podzimní části sezony.

Čísla mluví jasně. Ve španělské lize vyhrála populární Barca dvanáct z patnácti zápasů. Vede o osm bodů, její skóre má impozantní podobu 46:9. Opanovala i skupinu C v Lize mistrů, svým soupeřům do sítě vpletla v šesti duelech osmnáct gólů.

Tým v modročervených dresech trénuje od léta barcelonská ikona Pep Guardiola. Herní projev je přitom velmi podobný tomu, který razil i jeho předchůdce Frank Rijkaard. A konec konců i všichni ostatní trenéři. Barcelonský styl je jedinečný a na první pohled rozpoznatelný.

„Všechno se točí kolem míče,“ citoval list The Guardian Guardiolova asistenta Tita Vilanovu. „Je to o rychlém a neustálém pohybu, hře na jeden dotek. Běhat někam naslepo nemá smysl,“ vysvětluje Vilanova.

Za autora této typicky barcelonské hry je označován Johan Cruyff. Legendární Nizozemec na Nou Campu nejprve hrál, pak trénoval a nyní je tam neoficiálním poradcem, jakousi šedou eminencí. Právě on před lety vytvořil taktiku založenou na maximálním držení míče a ofenzivním pojetí.

„Je to jednoduché,“ tvrdí na oficiálním webu klubu Guardiola. „Jsem šťastný, když jsme na soupeřově polovině, jsem nešťastný, když jsme na té naší,“ objasňuje kouč jednoduchý princip úspěchu. Jenže podobně hrál tým i za Rijkaarda. V čem tedy spočívá hlavní změna?

Přijít pozdě na trénink? Tučná pokuta

V kázni. Hvězdy minulosti, jako Ronaldinho či Deco, ztratily chuť pracovat pro mužstvo. „S vítězstvím v Lize mistrů v roce 2006 jsme začali mít problémy s motivací,“ přiznává tehdejší Rijkaardův asistent Eusebio. Guardiola se problémových hvězd zbavil a nastavil nový režim.

Neukázněný hráč si v současné Barceloně musí sáhnout hluboko do kapsy. 500 eur (asi 13 tisíc korun) za zmeškání snídaně s týmem, 1000 eur (26 tisíc korun) se platí, když není hráč doma do půlnoci, 6000 eur (156 tisíc korun) je za každou minutu, o kterou se fotbalista zpozdí na trénink.

K tomu má Guardiola k dispozici skvělé hráče. Konečně se chytil Thierry Henry, který se první rok po příchodu z Arsenalu trápil. Na hrotu střílí Samuel Eto’o jeden gól za druhým. Ze středu hřiště diriguje hru španělský hrdina mistrovství Evropy Xavi, zrající s léty jako víno.

A kromě toho za Barcelonu hraje Lionel Messi. Malý Argentinec na podzim bezpochyby převzal po Cristianu Ronaldovi roli nejlepšího hráče běhajícího po evropských trávnících.

„Porazit se můžeme jedině sami,“ věří sebevědomě Messiho kolega Eidur Gudjohnsen. „Po dvou horších sezonách jsme toho teď na podzim dokázali dost, ale nesmíme si ještě myslet, že jsme šampioni.“

Fakt je, že právě Barcelona je žhavým adeptem na usednutí do měkkých polštářů trůnu pro vítěze Ligy mistrů. Guardiolova družina by měla vyzvat k boji o nadvládu nad Evropou anglickou „velkou čtyřku“, tedy Manchester United, Chelsea, Livepool a Arsenal.

„Barcelona ve své současné formě, v čele s brilantním Messim, bude pro anglické kluby rozhodně nejtěžším protivníkem,“ myslí si uznávaný fotbalový novinář z BBC Phil McNulty.