„Na oba kluby vzpomínám s láskou,“ řekl v rozhovoru pro Deník. Před vzájemným mačem těchto celků řeší problém. Komu fandit? „Asi nikomu,“ usmál se Fukal.

Před vzájemným mačem těchto celků řeší problém. Komu fandit? „Asi nikomu,“ usmál se Fukal.

Jste teď spíš fanoušek Sparty, nebo Jablonce?
Vyrostl jsem v Jablonci, ale tehdy hrál až třetí ligu. V roce 1985, kdy mi bylo deset, mě táta poprvé vzal na Spartu. Od té doby jsme tam jezdili pravidelně. Ale komu bych měl držet palce v současnosti? Nevím… Snad uvidíme pěkný fotbal.

Plzeňský záložník Tomáš Hořava.
Plzeňský Hořava: Spartu jsme zatlačili a zaslouženě vyrovnali

Jablonec to na Spartu umí. Může ji i nyní překvapit?
Je to možné. Vezměte si rozpoložení obou mužstev. Sparta se zvedá, ale pořád ji srážejí chyby a jakési zkraty. Naproti tomu trenér Rada zavedl v Jablonci pořádek. Kdo by v zimě tušil, že budou hrát o poháry?

Ale i situace na Letné se po vyhazovu kouče Stramaccioniho celkem uklidnila. Vnímáte to stejně?
Zvenku to tak vypadá, ale Sparta si musí uvědomit, že ten problém nezmizel. Ten je jinde, v managementu. Kdo vybírá posily, jak se s nimi pracuje, zda není problém třeba s aklimatizací. Klub by měl umět chránit nové hráče.

Jste proti projektu, o němž sami šéfové Sparty mluví jako o internacionalizaci?
Spíš jsem skeptický. Víte, v zahraničí je na to společnost zvyklá. My Češi jsme konzervativní. Když se tu objeví cizinec, dobře. Když bude o třídu lepší, výborně. Jenže celá jedenáctka? To by těžce nesli i jinde, natož my patrioti.

Vraťme se k manažerům. Měli hlídat, na koho kouč ukázal?
Samozřejmě. I když jsou změny nutné, nesmíte je dělat zbrkle. I kdyby pan Křetínský přivedl Ronalda, na což má, nestal by se ze Sparty hned velkoklub…

Můžete to rozvést?
Nedomysleli to. Zásadní je servis pro hráče. Já to zažil. Když jsem přišel do Němec-ka, za chvíli jsem se zranil. Pomalu jsem se nedomluvil… Ale oni mě z toho dostali. Tady se to zanedbalo.

Fotbalový šlágr mezi Spartou (v rudém) a Plzní.
Duel kulhajících velikánů. Jsme ve větší pohodě, říkají sparťané před Plzní

Třeba to změní Tomáš Rosický. Po konci kariéry se hned ponořil do funkcionářského řemesla. Co o tom soudíte?
Kdyby nezačal hned, měl by to těžší. Věřím, že to bude fungovat, dejme mu čas.

Vy jste ho zažil jak v rudém dresu, tak i v reprezentaci, a dokonce jako soupeře v Německu. Bavili jste se teď někdy o Spartě?
Ano, ale moc mi toho neřekl. Radši (úsměv).

Vedoucího týmu dělá na Letné exsparťan Miroslav Baránek. Další váš souputník Jiří Jarošík se dal na trenérské řemeslo. To vás neláká?
Ne, nechci být trenér. Já jsem vždy žil pro tým, rval se za úspěch. Ale vybírat mezi dvěma hráči? To bych asi nedokázal.

Co tedy dnes dělá Milan Fukal, kromě toho, že hraje fotbal v Rakousku?
Angažuje se v Hráčské fotbalové unii.

Máme si pod tím představit jakési odbory?
Tady je podobný servis pro hráče v plenkách. Já zažil v Rakousku, jaké je to skvělé, a tam se za to platilo! Kluby i agenti by si měli uvědomit, že vztah s hráčem po konci kariéry nekončí.

Krok od titulu. Kometa si poradila s Třincem 5:2, v neděli může slavit
Krok od titulu. Kometa si poradila s Třincem 5:2, v neděli může slavit

Fotbalisté většinou chtějí zůstat u toho, co znají.
Jenže málokdo dostane šanci. Jakmile skončíte, nikoho nezajímáte. Když vás jednou za čas pozvou na zápas staré gardy, není to jako v Německu. A teď nemám na mysli jen finanční stránku věci.

Nelákali vás Němci nebo Rakušané k pofotbalové kariéře?
Lákali. Ale já jim řekl: chci být doma, mám to tady rád. Všechny nabídky jsem odmítal.

Zkoušel jste i roli agenta, že?
Mělo to minimální efekt. Člověk se neshodl s hráči, s jejich přístupem, často ani s kluby. A tak jsem od toho po nějaké době upustil.

Údajně jste chvíli zastupoval i Martina Fenina.
To je nesmysl. Ozval se mi, že by chtěl do Rakouska. Ale nechtěli ho.

Co říkáte, jak někdejší talent dopadl?
Právě na něm vidíte, že je nutné s hráči pracovat. Víte, Němci na Fenina rádi vzpomínají. Fanoušci o něm dodnes mluví vesměs pozitivně. A představte si, že můj někdejší spoluhráč Niko Kovač, doteď kouč Frankfurtu a budoucí trenér Bayernu, mi to nedávno potvrdil.

Tomáš Hertl ze San Jose.
Pozor, tady řádí Žralok. Hertl si užívá návrat do hlavní role