Fotbalisté Liberce měli ve 3. kole Poháru ČMFS na hřišti Zlína štěstí. O postupu po remíze 1:1 rozhodly až ošidné pokutové kopy.

To Plzeň si na Dukle zastřílela, Pražany porazila 4:1.

Dukla Praha – Plzeň 1:4 (0:3)

Plzeň i bez několika opor (kapitána Horvátha, brankáře Daňka a obránce Limberského) o svém postupu do dalšího kola rozhodla už v prvním poločase, kdy druholigovému soupeři nastřílela tři branky.

Skóre utkání otevřel ve 22. minutě slovenský útočník Viktorie Marek Bakoš, o čtyři minuty později zvýšil vedení Plzně umístěnou hlavičkou další útočník David Střihavka.

Do třetice se trefil z pokutového kopu Daniel Kolář. Penalta byla nařízena za ruku jednoho z domácích hráčů.

Pět minut před přestávkou mohla poprvé skórovat Dukla, ale Hašek sám před Ticháčkem přestřelil branku.

Hned na začátku druhé půle trefil explzeňský Šiml tyč a odražený míč poslal Vrána do sítě plzeňské branky. Vrána ale stál v ofsajdu a sudí gól neuznal.

Skórovat mohli i hosté. Nejdříve střídající Rezek mířil do tyče a v další šanci před brankou zcela osamocený Bakoš mířil vysoko nad.

Sedm minut před koncem snížila Dukla na 1:3. Hanousek se z hranice šestnáctky trefil přesně k pravé tyči a překonal Ticháčka.

Zasloužený postup Viktorie zpečetil v 90. minutě střelou z přímého kopu od tyče do branky Rezek.

Branky: 83. Hanousek – 22. Bakoš, 26. Střihavka, 32. Kolář z PK. 90. Rezek. Rozhodčí: Franěk – Filípek, Kovařík. ŽK: Vrána – Rada. Diváci: 385.

Dukla: Svoboda – Pospíšil, Vorel, Macháček, Mičic, Hanousek, Berger, Šiml, Malý (72. Kokoška), Hašek (62. Svatonský), Vrána (62. Kulvajt).

Plzeň: Ticháček – Ševinský, Navrátil, Rada, Jiráček – Petržela (57. Rezek), Rýdel, Kolář, Rajtoral – Bakoš (78. Krbeček), Střihavka.(vac)

Zlín - Liberec 1:1 (1:0), 1:3 na pen.

Obě mužstva se v mistrovských soutěžích trápí, a tak podle předpokladů vyběhly na trávník divizní Viktorie Otrokovice na obou stranách zcela jiné sestavy než v předchozím zápase. Zatímco zlínský kouč Ladislav Minář udělal sedm změn, jeho liberecký jmenovec Škorpil o jednu méně.

„Poslední tři duely se nám nepovedly v obraně. Cíl byl tedy jednoznačný – kvalitní defenziva, které jsme přizpůsobili rozestavení s pěti záložníky a jedním útočníkem. A v rámci našich momentálních možností jsme odehráli slušně utkání,“ prohodil Minář.

Pohodu do řad jeho týmu přinesla už osmá minuta. Přímý kop z 25 metrů namířil Šmahaj po zemi k pravé tyči a Hauzr jej zaregistroval až ve své sítě. „Nikam jsme se pak nemuseli tlačit, což nám vyhovovalo,“ zmínil Minář.

Postupem času ale převzali otěže střetnutí Severočeši. „Jenže jsme svoje možnosti promrhali, což bylo deprimující,“ bědoval Škorpil. „Museli jsme už v přestávce šáhnout do složení mužstva a až ve druhé půli se zlepšili,“ viděl liberecký stratég

Zkušený trenér měl šťastnou ruku při střídání. Ještě v pauze se útočník Jan Blažek fotil s fanoušky, aby poté řádil na hřišti jako černá ruka. „Nepočítali jsme s tím, že bych hrál tak brzo. Tenhle zápas jsme ale potřebovali vyhrát a jedno jak,“ vysvětloval Blažek, s jehož rychlostí si zadáci Tescomy nevěděli rady. „Obranu Zlína jsme utahali a ke konci už nemohla.“

Ze tří svých tutovek ale proměnil pouze prostřední po hokejovém blafáku. Při první ho vychytal Skácel, při třetí rozezvučel břevno. „Už jsem viděl míč v síti,“ tvrdil Blažek.

Hosté toho mohli hořce litovat, protože za pár okamžiků se ocitl sám před Hauzrem střídající Žůrek, který však poslal balon vedle pravé tyče. Duel tak dospěl k pokutovým kopům a hosté si při něm vzpomněli na prohraný rozstřel 8:9 s Dinamem Bukurešť z letošního play off Evropské ligy.

„Já prohrávám v penaltách velké války, viz Bukurešť a loni finále Poháru ČMFS na Strahově se Spartou. Takové bitvičky jako dnes se mi podaří vyhrávat. Třena jako loni v Opavě,“ připomněl Škorpil.

Hned první pokutový kop ale libereckému kapitánovi Skácel lapil. Jenže Žůrkův pokus vytlačil Hauzr na tyč a brankovou konstrukci trefili na straně Tescomy ještě Görner ve třetí sérii a Pazdera ve čtvrté. Svoji roli zvládl pouze kapitán Zbožínek. Na straně Liberce se nemýlili Holeňák, Blažek a Dejmek.

„Byl jsem nervóznější než s Bukureští. Moc lidí se na pokutové kopy nehlásilo, aby se to na ně nesvádělo jako po Evropské lize,“ líčil Blažek. „Penalty jsme nezvládli, na vyložené šanci vyhrál Liberec, takže postoupil zaslouženě,“ uznal Minář.

Branky: 8. Šmahaj – 58. Blažek. Rozhodčí: Zelinka – Gallo, Vysloužil. Bez karet. Diváci: 550.

Zlín: Skácel – Pazdera, Zbožínek, Malý, Jelínek – Šrom, Vozábal (57. Görner), Křiva (70. Elšík), Šmahaj, Novák – Bačík (74. Žůrek). Trenér: Minář.

Liberec: Hauzr – Gebre Selassie, Polák, Dejmek, Janů – Dočkal, Holeňák, Čorič (46. Blažek), Papoušek (83. Martan) – Diviš (74. Bosančič), Kerič. Trenér: Škorpil.