Stejně staří, přesto úplně jiní. Jeden vede Chelsea, druhý trénuje Manchester United. Nesmiřitelní rivalové na život a na smrt. „Já nikdy nebudu odsouzený za fixlování,“ prohlásil Mourinho. „Neví, co mluví. Je to falešný člověk,“ odvětil Conte.

Tak vypadají poslední slova jejich rozmíšky. Co rozmíšky, tohle už je spíše nefalšovaná přestřelka.

Zatím se vše nese v rámci (fotbalových) pravidel. I proto mají v Anglii o zábavu postaráno. Fanoušci na sociálních sítích oba trenéry parodují, žurnalisté je ponoukají… Byť někdy to začne úplně nevinně. 

Ale zpět od začátku. Conte přišel do Chelsea v létě roku 2016. Hned ve své první sezoně získal s týmem titul. A také opět potkal Mourinha (střetli se už v Itálii, když portugalský kouč vedl Inter Milán a jeho sok menší kluby ze Serie A).

Zajiskřilo to hned v jejich prvním mači slavné Premier League. Chelsea zesměšnila Manchester United 4:0, což pochopitelně Mourinha nenechalo klidným. 

Svému protějškovi údajně řekl: „Neměl bys to slavit tak bujaře, ponižuješ tím soupeře.“

Od té doby jsou oba na kordy. Sem tam se do sebe pustí.

V případě prostořekého Mourinha si už všichni na ostrovech zvykli, při dvou angažmá v Chelsea si získal spoustu fanoušků, ale zároveň si také nadělal spoustu nepřátel. 

Ale u Conteho, puntičkáře přes taktiku, to čekal málokdo. Zvláště když často proklamoval jedno heslo („nerad se pouštím do řečí o jiných trenérech“). 

Italský kouč možná cítil, že je na Stamford Bridge s Mourinhem srovnáván. 

Co mezi nimi zaznělo? Conte: „Měl by přemýšlet, než něco řekne.“Mourinho: „Nemusím se chovat jako šašek.“Conte: „Nějaký kouč tu má senilní demenci.“Mourinho: „Mě nikdy ne-uvidíte podvádět.“Conte: „Asi by si měl zjistit fakta. Vypadá jako hlupák.“

A takhle by mohl tento článek pokračovat ještě dlouho… 

Ne, tihle dva asi na pivo hned tak nezajdou. A pokud by to náhodou zkusili, jedna rada pro hostinského: dejte jim radši plastové kelímky. Ostatně: asi víte, že Václav onu rivalitu tehdy také odnesl životem.

V případě fotbalového osudu má nyní víc na kahánku Mourinho. Anglie spekuluje o tom, že vedení není spokojeno s výsledky týmu.
Manchester United je přitom druhý. O bod před Chelsea.