Ze silných přiběhů a videí, které obíhají svět při agresi ruských vojsk na Ukrajině, mrazí. Drtivá většina sportovců jasně nesouhlasí s neuvěřitelně krutou agresí, s jakou se ale naštěstí zatím neúspěšně vojska Vladimíra Putina snaží získat kontrolu nad Ukrajinou.

Nástup Slavie do utkání proti Fenerbahce Istanbul.
Jak žijí ukrajinští sportovci v Česku? Strach, nejistota i boj s dezinformacemi

Jedním z nich je i český obránce v barvách West Hamu Vladimír Coufal, toho uchvátil příběh takzvaného „Ducha z Kyjeva“. Mladý pilot ukrajinské stíhačky MiG-29 se stal totiž za dva dny bojů válečným hrdinou. „Vzdušný rytíř“ za první dva dny jeho počínání nad Kyjevem sestřelil už devět ruských nepřátelských strojů a je jedním ze střípků do mozaiky, která dává naději ukrajinskému lidu se ubránit před ruskou agresí.

„Do toho „Duchu z Kyjeva“, seš neskutečnej hrdina,“ napsal Coufal na svém twitterovém účtu, na kterém neustále informuje o dění z ukrajinských metropolí.

Poláci odmítaji nastoupit proti Rusům v baráži

Jedním z dalších bojkotujících proti Rusku je i polský fotbal. Šéf svazu Cezary Kulesza oznámil, že Poláci jakožto zpřátelený stát Ukrajiny, odmítají proti Rusům nastoupit v baráži o mistrovství světa v Kataru.

"Dost řečí, je čas jednat. Vzhledem k eskalaci agrese Ruské federace na Ukrajině tým Polska neplánuje odehrát zápas play off proti týmu Ruska. Jednáme se švédskou a českou federací, abychom předložili FIFA společné stanovisko," řekl Kulesza. O dalším osudu bude jednat mezinárodní federace FIFA.

Ať pyká fotbal, hokej, celé Rusko. Sport může dostat Putina do blázince

Tato informace je podstatná i pro českou reprezentaci, která by v případě výhry hrála o vstupenku na mistrovství světa právě s vítězem zápasu Polsko - Rusko. Zápas se ale velmi pravděpodobně neodehraje. Češi by k prvnímu utkání měli nastoupit 24. března.