Co by za jednačtyřicet gólů během své kariéry dal kdejaký útočník. René Higuita této mety docílil. A to pozor, dosáhnout se mu to podařilo z pozice gólmana.

Od osmdesátých let až vlastně do roku 2009, kdy v rodné Kolumbii definitivně ukončil kariéru, byl prototypem všestranného brankáře. Nebyl pro něj problém vydat se z brankoviště směrem dopředu, obejít protihráče, ale také dát gól.

I dnes se občas stane, že se k zahrávání pokutového kopu postaví gólman. Naposledy si to pamatujeme z ligového zápasu pražské Slavie proti Příbrami, kdy na 3:0 zvyšoval v závěru slávista Kolář.

Také Higuita se radoval z branky z penalty, ovšem nikoliv jednou, ale hned sedmatřicetkrát. A nebylo to zdaleka jen za rozhodnutého stavu.

Z penaltového puntíku se prosadil třikrát i v reprezentaci, dvakrát v přátelských zápasech, jednou ale dokonce i na slavném jihoamerickém mistrovství Copa América.

Neskóroval ale jen z penalt. Čtyřikrát poslal brankář s charakteristickou kudrnatou hřívou černých vlasů míč do branky i z přímého kopu.

Proslul však i neortodoxním brankářským stylem. V něm nade vším vyčnívá jeho „škorpión“. Toho předvedl na den přesně před pětadvaceti lety v přátelském zápase proti Anglii ve Wembley. Jamie Redknapp se tenkrát „z voleje“ opřel daleko za hranicí velkého vápna do míče a pokusil se vyběhnuvšího gólmana přelobovat.

Na Higuitu si ale nepřišel. Brankář jen udělal dva rychlé kroky dozadu, a když už míč letěl za jeho záda, vymrštil nohy vzad, což dalo jeho kousku onu slavnou přezdívku, a míči v cestě za brankovou čáru zamezil.

Zdroj: Youtube

Tenkrát to bylo poprvé, ale ne naposledy, co „škorpióna“, předvedl. Jeho zákrok se o řadu let později zařadil dokonce mezi nejlepší sportovní momenty historie. Dnes slaví pětadvacáté výročí.