Fotbalisté Německa zahájili cestu za obhajobou bronzových medailí na mistrovství světa vysokou výhrou 4:0 nad Austrálií. Němci precizními kombinacemi a dvěma góly zdeptali soupeře během úvodní půlhodiny.

V druhém poločase jim usnadnilo cestu za vítězstvím v 56. minutě vyloučení Cahilla a proti oslabenému soupeři přidali další dva góly. Jednou se trefil Klose, pro kterého to byla už 11. branka na šampionátech. V historii dali více branek na MS jen čtyři hráči.

Australané slibovali, že budou soupeři důstojnějším soupeřem než při prvním vzájemném souboji na MS před 36 lety, ale nasvědčoval tomu jen úplný úvod.

Už ve třetí minutě se dostal do šance Garcia, který překvapivě nastoupil na hrotu útoku, po rohu se dostal za německou obranu a nebýt Lahma na brankové čáře, střela z otočky by skončila v síti.

Jenže touto velkou šancí australské naděje na úspěšný výsledek v podstatě skončily. Němci avizovali, že se zaměří na hru z křídel, a už v osmé minutě prokázali, že mají svého soupeře dokonale přečteného.

První gól favorita nakopnul

Australané se zastavili chybně v domnění, že se Müller ocitl v ofsajdu, a záložník Bayernu zpětným pasem napříč šestnáctkou našel Podolského, jehož rána skončila v síti.

Rychlý gól favorita uklidnil a Němci začali předvádět hru, s níž uspěli na minulých šampionátech: strojově přesná kombinace, rychlé pasy do křídel a následné centry dělaly "protinožcům" problémy.

Ve 24. minutě se dostal do koncovky kanonýr Klose, ale ani napodruhé neuspěl.

O dvě minuty později se už však radoval ze své jedenácté trefy na šampionátech - zprava přišel další vydařený centr a útočník se s přispěním chybujících gólmana Schwarzera a stopera Neila dokázal hlavou prosadit.

Přísný sudí Austrálii nepřál

Australané po druhém gól ztratili sebevědomí, a kdyby nedokázal Neil odvrátit teč Özila, byl by po půlhodině rozdíl ve skóre už tříbrankový.

O přestávce se Australané přece jen trochu zklidnili a brzy byli blízko snížení, jenže sudí Rodriguez ruku Martesackera uvnitř šestnáctky neodpískal.

A v 56. minutě o naději na lepší výsledek definitivně přišli po dalším sporném verdiktu, kdy sudí velmi přísně vyloučil bez předchozího napomínání za šlapák záložníka Cahilla.

Němci se od té chvíli dostávali za nepřesnou defenzivu stále častěji a zvyšovali převahu. Další dvě šance spálil Klose, ale výtečně hrající Müller přidal v 68. minutě třetí gól a o vítězi utkání bylo rozhodnuto, zvláště když vzápětí přidal střídající Cacau další přesný zásah.

Evropský celek měl otěže utkání pevně ve svých rukou a potvrdil, že v turnajové premiéře se mu vždy proti neevropským soupeřům střelecky daří: před osmi lety Němci porazili Saúdskou Arábii 8:0, před čtyřmi lety zdolali 4:2 Kostariku.

Gyan zajistil Ghaně první trumf

Fotbalisté Ghany zvítězili v úvodním duelu skupiny D na světovém šampionátu v Jižní Africe nad Srbskem 1:0.

O jejich výhře rozhodl šest minut před koncem Gyan, který proměnil penaltu po Kuzmanovičově ruce. Srbové už v té době hráli v deseti bez vyloučeného Lukoviče. Ghanský kouč Milovan Rajevac se dočkal výhry nad svými krajany a se současnými svěřenci se přiblížil k postupu do osmifinále.

Fotbal diváky v Pretorii dlouhou dobu nudil. Oba týmy vsadily na důslednou obranu, přes kterou se útočníci vůbec nedostávali k šancím.

Ghaňané zpočátku překvapivě ovládli střed pole, i když jim v základní sestavě, která je vůbec nejmladší na turnaji, chyběli vedle zraněného kapitána Essiena také další dva zkušení záložníci Muntari a Appiah.

Začátek velkou nudou

Nejvíce starostí nadělal srbským stoperům Boatengův centr, po němž nebezpečně hlavičkoval těsně mimo Gyan.

Po 25 minutách poprvé zahrozili také svěřenci Radomira Antiče. Milijaš chytře rozehrál přímý kop na volného Panteliče, kterému ovšem v dobré pozici poblíž malého pokutového území uskočil míč do zámezí.

Z poklidné oslavy dnešních 32. narozenin trochu vyrušila ghanského brankáře Kingsona až Kolarovova střela z 29. minuty, která skončila kousek vedle levého horního rohu branky.

Živější druhá půle

Po změně stran se hra přece jen rozhýbala. Ghaňané byli nebezpeční především ze vzduchu - v 53. minutě hlavičkoval na zadní tyči nepokrytý Ayew vedle a ještě blíže k úvodnímu gólu měl po dlouhém autu Gyan, jehož pokus se otřel o tyč.

Klíčové momenty přišly až v poslední čtvrthodině. Srbský zadák Lukovič posbíral během dvaceti minut dvě žluté karty a musel v 74. minutě předčasně ze hřiště. V nerovnovážném počtu hráčů byli zpočátku překvapivě nebezpečnější oslabení Srbové.

Po Lazovičově průniku pálil z druhé vlny nabíhající Krasič, trefil však jen střed branky, kde stál Kingson. Neujaly se ani Vidičova hlavička a Ivanovičova střela a Srby to přišlo hodně draho.

Rozhodla Kuzmanovičova ruka

Kuzmanovič zahrál v 84. minutě po vysokém centru v pokutovém území zbytečně rukou a Gyan z penalty s přehledem zajistil africkému týmu první tři body na turnaji.

Útočník Rennes vstřelil úvodní gól svého mužstva i při premiérové účasti Ghany na světovém šampionátu před čtyřmi lety v Německu, kde se trefil do sítě českého brankáře Petra Čecha.Slovinsko oslavuje historickou výhru

Slovinsko získalo historický skalp

Fotbalisté Slovinska slaví svoji historicky první výhru na mistrovství světa.

Přemožitelé českého týmu v kvalifikaci porazili Alžírsko 1:0. Jedinou branku vstřelil v 79. minutě kapitán Robert Koren, kterému hodně pomohla velká chyba brankáře Čaučího.

Ten tak nechtěně napodobil anglického gólmana Roberta Greena, jehož kiks v prvním utkání skupiny C v sobotu zase "daroval" bod USA při remíze 1:1. Slovinci tak po prvních odehraných zápasech překvapivě vedou tabulku.

I když fanoušky zápas dlouho nudil, do historie se první vzájemné utkání Alžírska se Slovinskem přece jen něčím zapsalo.

Poprvé na světových šampionátech totiž fotbalisté nehráli na "čisté" trávě, protože na stadionu v Polokwane organizátoři položili travnatý povrch s umělou příměsí.

Hřiště dělalo neplechu

Oba týmy jako by se s ním nemohly sžít, byť před zápasem deklarovaly, že s hřištěm nebudou mít žádný problém. Kromě rány Alžířana Belhadže z třetí minuty žádná jiná akce dlouho nezaujala.

Diváci, mezi kterými na čestné tribuně nechyběla ani někdejší velká hvězda Zinedine Zidane, sledovali opatrnou taktickou bitvu bez větších šancí.

Slovinci se také dlouho hledali a pokusy Birsy a Kirma ještě alžírského brankáře zaskočit nemohly. Alžířanům, kteří se v neděli na mistrovství objevili po dlouhých 24 letech, ale hodně uškodil střídající útočník Ghizzal.

Ghizzal oslabil tým

V 58. minutě naskočil do boje a po pouhých 15 minutách pro něj zápas skončil, když dostal zbytečně dvě žluté karty.

Ghizzal tak nechal vzpomenout na uruguayského smolaře Lodeira, který v pátek proti Francii také zasáhl do utkání jako žolík z lavičky a na hřišti vydržel pro změnu 18 minut, než byl rovněž vykázán po druhé žluté.

Ghizzal uviděl karty poté, co nejprve fauloval před slovinskou brankou a pak nesmyslně zahrál rukou.

Od spoluhráčů si asi vyslechl své: jinak málo nápaditým Slovincům stačilo jen šest minut, aby přesilovku využili. Nejprve ustáli nedorozumění mezi brankářem Handanovičem a stoperem Šulerem, kteří málem nabídli gól Jibdovi.

Koren zajistil výhru

Pak Koren napřáhl z 20 metrů a jeho nikterak prudký přízemní pokus si k překvapení všech Čaučí srazil do branky.
Oslabené Alžírsko už v závěru sílu na odpověď nemělo, Slovinci tak ukončili čekání na svůj první triumf na MS: před osmi lety odjeli z Asie s prázdnou.

MS ve fotbale - základní skupina C

Alžírsko - Slovinsko 0:1 (0:0)

Branka: 79. Koren. Rozhodčí: Batres (Guat.) - Leal (Kost.), Pastrana (Hond.). ŽK: Ghizzal - Radosavljevič. ČK: 73. Ghizzal. Diváci: 30.325.

Alžírsko: Čaučí - Jahjá, Búghirra, Hallíš, Belhadž - Kádir (82. Džuidúra), Lasín, Zjaní, Jibdá - Džibbúr (58. Ghizzal), Matmúr (80. Sajfí). Trenér: Saadán.
Slovinsko:
S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Kirm, Koren, Radosavljevič (87. Komac), Birsa (84. Pečnik) - Novakovič, Dedič (53. Ljubijankič). Trenér: Kek.

1. Slovinsko 1 1 0 0 1:0 3
2. Anglie 1 0 1 0 1:1 1
USA 1 0 1 0 1:1 1
4. Alžírsko 1 0 0 1 0:1 0

MS ve fotbale - základní skupina D

Srbsko - Ghana 0:1 (0:0)

Branka: 84. Gyan z pen. Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: Žigič, Lukovič, Kuzmanovič - Vorsah, Tagoe. ČK: 74. Lukovič. Diváci:38.833.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Vidič, Lukovič, Kolarov - Krasič, Stankovič, Milijaš (62. Kuzmanovič), Jovanovič (76. Subotič) - Žigič (69. Lazovič), Pantelič. Trenér: Antič.
Ghana: Kingson - Pantsil, John Mensah, Vorsah, Sarpei - Annan, Asamoah (73. Appiah), K. Boateng (90. Addy), Ayew - Gyan (90. Abeyie), Tagoe. Trenér: Rajevac.

Německo - Austrálie 4:0 (2:0)

Branky: 8. Podolski, 26. Klose, 68. Müller, 70. Cacau. Rozhodčí: Rodriguez - Camargo, Morín (všichni Mex.). ŽK: Özil, Cacau - Neil, Moore, Valeri. ČK: 56. Cahill (Austr.). Diváci: 62.000.

Německo: Neuer - Lahm, Mertesacker, Friedrich, Badstuber - Schweinsteiger, Khedira - Müller, Özil (74. Gomez), Podolski (81. Marin) - Klose (68. Cacau). Trenér: Löw.
Austrálie: Schwarzer - Wilkshire, Neill, Moore, Chipperfield - Valeri, Grella (46. Holman) - Emerton (74. Jedinak), Cahill, Culina - Garcia (64. Rukavytsya). Trenér: Verbeek.

1. Německo 1 1 0 0 4:0 3
2. Ghana 1 1 0 0 1:0 3
3. Srbsko 1 0 0 1 0:1 0
4. Austrálie 1 0 0 1 0:4 0