Další, v pořadí již čtvrté pokračování soudního projednávání kauzy údajného podplácení ve fotbalové lize je na programu ve čtvrtek ráno na Okresním soudu v Olomouci. Soudce Aleš Vašků si pozval další svědky, které v souvislosti s případem postupně vyslechne.

Jestli již ve čtvrtek padne konečný verdikt, zatím těžko předjímat.

Kauza údajného úplatku ze strany Sigmy Olomouc se táhne již delší dobu. Podle Karla Kapra se olomoucká Sigma pokusila v květnu 2009 podplatit hráče střížkovských Bohemians Praha, aby v posledním kole Gambrinus ligy úmyslně prohráli a Hanáci postoupili do Evropské ligy.

Třísettisícový úplatek měl po utkání (3:0) předat olomoucký brankář Petr Drobisz obránci Miroslavu Obermajerovi. Kapr celou kauzu zveřejnil až v březnu 2010.

Ve čtvrtek by před Okresní soud v Olomouci měli být předvolaní dva až tři svědci.

Jde o bývalého sportovního ředitele Sigmy Jiřího Kubíčka a klavírního impresária Dolníčka, který před časem zaslal na soud poštou dopis se závažným obsahem.

Dolníček v něm tvrdí, že Kubíček mu v červnu 2010 řekl: „Sigma bude (rozchodu) litovat, donutil jsem Laďu Římského, aby je potopil.“

V dopise Dolníček naráží na nahrávku Kubíčka s bývalým pokladníkem klubu Ladislavem Římským, která měla zdiskreditovat Sigmu. Římský ale naposledy před soudem tvrdil, že nahrávka byla zinscenovaná.

„Já toho člověka (Dolníčka) neznám, takže nevím, co od jeho výpovědi mám očekávat. Ze spisu jsem pochopil tak, že soudce podle čtvrtečního provedení důkazů rozhodne o dalším postupu,“ řekl právní zástupce obžalovaného olomouckého brankáře Petra Drobisze i celého olomouckého klubu Petr Konečný.

„Jestli bude po výsleších považovat za potřebné provádět další důkazy je na soudci. Buď soudce rozhodne o tom, že provede další důkazy a odročí jednání za účelem dalšího dokazování, nebo řekne, že ty důkazy, které doposud byly provedeny, a ve čtvrtek ještě provedeny budou, jsou pro něj dostačující, ostatní důkazy zamítne a vyhlásí rozhodnutí, nebo po závěrečných řečech odročí za účelem vyhlášení,“ nastínil Konečný.

Primátor chtěl vypovídat

Ten soudu navrhnul i dalšího svědka – olomouckého primátora Martina Novotného, jenž je současně předsedou dozorčí rady klubu.

„Navrhnul jsem ho, protože o to projevil zájem, když se dozvěděl, co je prezentováno u soudu. Sigma je v takzvaném německém modelu, který spočívá v tom, že představenstvo je voleno dozorčí radou. Čili pokud by dozorčí rada dospěla k tomu, že představenstvo něco porušilo, nebo udělalo špatně, tak se může sejít a všechny odvolat. Z tohoto titulu své funkce je vlastně nejvyšším orgánem Sigmy,“ vysvětlil Konečný.

Soudce ale primátora Novotného na čtvrtek nepředvolal.

Poslední jednání proběhlo 23. června. Soud vyslechl sedm svědků, mezi kterými byl například bývalý pokladník olomouckého klubu Ladislav Římský, který byl konfrontován s Jiřím Kubíčkem.