ČTĚTE TAKÉ: Kopic po debaklu Plzně: Zápas blbec? Ne, blbci jsme my! Je to ostuda

Plzeň v 27. kole oslavila obhajobu titulu a šestnáctým ligovým vítězstvím za sebou překonala historický rekord soutěže, poslední tři kola ale prohrála. V Mladé Boleslavi 0:2, s Jabloncem 1:2 a na Slavii 0:5.

"Nechci snižovat výjimečnou sezonu, o kterou se především hráči zasloužili. Jejich výkony do 27. kola byly skvělé stejně jako šestnáctizápasová vítězná série. O to více se však nechci smířit s tím, jak jsme v závěru ročníku tento triumf pošlapali a zanechali na jinak krásné sezoně velmi hořkou pachuť," uvedl v prohlášení generální manažer Viktorie Adolf Šádek.

Plzeň na Slavii utrpěla nejtěžší prohru od dubna 2006, kdy podlehla 0:6 Ostravě. "Hráčům jsem ihned po zápasu v kabině sdělil, že jim bude udělena pokuta rovnající se již vyplacené týmové prémii za zisk titulu. V součtu tak tým přijde o několik milionů korun," řekl Šádek.

Individuální pohovory

Poté přijdou další kroky. "Po návratu hráčů do přípravy budou následovat individuální pohovory směrem k tomu, jak chtějí prezentovat a hájit jméno Viktorie Plzeň. Pokud někdo z hráčů necítí odpovědnost vůči jménu klubu, jeho pozici na fotbalové mapě Česka a především pak vůči skvělým fanouškům, nemá v kádru Viktorie co dělat," řekl Šádek.

"V návaznosti na přijatá opatření se bude závěrem sezony v nejbližších dnech zabývat nejvyšší vedení klubu v čele s majitelem (Tomášem Paclíkem), aby projednalo možné další kroky. Partnerům i fanouškům klubu se nezbývá než omluvit a doufat, že nám přes tento zážitek budou fandit v Doosan Areně i na startu sezony následující," doplnil Šádek.

Trenér Karel Krejčí byl i den po utkání zklamaný. "Příjemně po těle mi není. Je to opravdu velká kaňka za tou sezonou. Ani se vedení nedivím, že přišli s takovým trestem. Stejně jako většina klukům cítím rest k fanouškům, tohle se stát nemělo. Pohovory musí přijít," řekl novinářům Krejčí na galavečeru Synot ligy. "Ukazujeme mi to taky na charakter některých hráčů," dodal.

Výkon nedůstojný Plzni

Sobotní ostudný výkon ho mrzí hlavně kvůli fanouškům. Západočeši měli nejvyšší návštěvnost v lize s průměrem 10.620 diváků na utkání.

"Přestože je každá porážka bolestná, po zápasech v Mladé Boleslavi i doma s Jabloncem jsme se mohli přes nulový bodový zisk podívat našim fanouškům do očí. Výkon i výsledek v Edenu ale byly nedůstojné Viktorii, nedůstojné úřadujícím šampionům. Především však byly políčkem fanouškům, kteří ještě dva týdny zpět mohli být na tým hrdí," uvedl Šádek.

Budou oslavy až po posledním kole?

Připustil, že se na týmu podepsaly středeční oslavy převzetí mistrovského poháru. "Je otázkou pro vedení klubu, zda do budoucna neplánovat jakékoliv oficiální akce v jiných termínech a s jiným scénářem. Nicméně stojím si za tím, že slavnostní akce spojená s předáním poháru má smysl právě po posledním domácím zápase. Hráči jsou profesionálové a nutnost přípravy na sobotní zápas jsme jim znovu a znovu opakovali," řekl.

"Problém očividně nebyl ve fyzické kondici, ale v naprosté absenci bojovnosti, motivace nebo touhy poprat se o výsledek. Právě na to přitom apeloval trenér, osobně jsem proti svým zvyklostem šel před výkopem do kabiny a zdůrazňoval hráčům důležitost duelu směrem k vyznění sezony i spokojenosti fanoušků. To, jak si to hráči přebrali, pak bylo vidět na hřišti," dodal.