Nikdo z jedenácti obviněných hráčů, kteří byli pozváni, na dnešní jednání nedorazil. Komise tak vyslechla jen svědky včetně záložníka ligových Teplic Egona Vůcha a Tomáše Procházky z divizního Kladna, kteří v minulosti byli kontaktováni kvůli ovlivnění zápasu. I tak prý ale komise zaznamenala v kauze výrazný posun.

"Nepřijali jsme žádné rozhodnutí, ale výrazně jsme se posunuli. Konkrétní informace však zatím sdělovat nechci, aby to neovlivnilo řízení," řekl Baček. "Vyslechli jsme pět svědků, které jsme vybírali podle informací policie a kteří mohli být v kauze nějakým způsobem osloveni," dodal.

Komise před dvěma týdny zastavila činnost jedenácti hráčům, které obvinila policie. Zároveň si je pozvala buď na dnešní zasedání, nebo na příští týden. První termín žádný z obviněných nevyužil. Mezi nimi jsou i David Jablonský z prvoligových Teplic a Jan Halama z druholigového týmu Bohemians Praha.

Baček nebyl překvapený

"Ani mě nepřekvapilo, že nedorazili. Asi potřebují čas, aby se poradili s právníky. Ještě mají šanci příští týden," dodal Baček.

Komise tak zatím má k dispozici jen výpovědi svědků. Procházka komisi potvrdil, že obdržel SMS zprávu s nabídkou, aby ovlivnil zápas. Také Vůch vypověděl, že byl prostřednictvím SMS zprávy kontaktován neznámou osobou, aby ovlivnil nespecifikované utkání Teplic.

"Týkalo se to té esemesky. Bylo to z neznámého čísla, na které já tehdy odpovídal, že nemám zájem, a více jsem to neřešil. Věděl jsem, že je to špatné, tak jsem to hned odmítl," řekl Vůch novinářům. "Zpráva s konkrétní nabídkou mi přišla z českého čísla a byla psána v češtině," dodal.

Tři hráči si zásilku vyzvedli

Někteří obvinění fotbalisté, kteří mají zastavenou činnost, dál nastupovali do zápasů, protože jim vyrozumění údajně nebylo doručeno. Klubům, které potrestané hráče nechaly nastoupit, nyní hrozí kontumace zápasů. Jelikož od dodání vyrozumění uplynulo 10 dní, komise dnes zkontaktuje kluby s tím, že obvinění hráči nesmějí nastoupit.

"Nechci ale předjímat, co by se stalo, kdyby znovu nastoupili. Budeme k tomu muset přistupovat individuálně," řekl Baček. "Každopádně máme potvrzené, že minimálně tři hráči už si naše vyrozumění o zákazu činnosti na poště vyzvedli," dodal.

Za ovlivňováním výsledků kvůli sázkám prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy. Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích. Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.