Odpovědět na to mohla Slavia, ale ta doma padla se Zlínem, týmem s naprosto nejhorší jarní bilancí, a trenér Pražanů Trpišovský jen sklopil hlavu a utrousil: „Ten, kdo pokukuje po titulu, takhle hrát nemůže.“

Plzeňskému rychlíku dochází pára

V šestnácti podzimních zápasech ztratili fotbalisté Plzně pouze dva body za remízu v Teplicích. Na jaře odehráli pět zápasů a v nich přišli o rovných deset bodů. Ze třech domácích bitev vybojovali jediný bod.

„Od soupeřů body vozíme, ale problém je v tom, co předvádíme na jaře v domácích zápasech,“ nechápe trenér Západočechů Pavel Vrba.

Tomáš Hájek.
Plzeň na jaře dál tápe. Hájek po nezdaru: Musíme rychle zapomenout

Remíza v Olomouci nebyla ničím neočekávaným, ale když Vrbovi svěřenci poté doma nejprve podlehli Jihlavě a poté remizovali s Libercem, začalo se poprvé mluvit o tom, že veliký podzimní náskok před druhou Slavií už nemusí být tak neotřesitelný.

Jedinou radost z ligové výhry si plzeňští fotbalisté užili ve Zlíně, ale vzápětí přišla zmiňovaná domácí prohra s Mladou Boleslaví.

Naproti tomu však stojí dvě domácí výhry v Evropské lize nad Partizanem a Sportingem…

„Příčin, proč se nám na jaře v lize nedaří, je víc, ale není dobré to teď ventilovat, to si musíme rozebrat sami mezi sebou. Na podzim jsme kralovali, jaro nám vůbec nevychází. Sám na to nemám odpověď, ale tak to ve sportu někdy bývá,“ přiznává stoper Tomáš Hájek, že něco je v Plzni špatně.

Obránce Václav Procházka v dresu Baníku Ostrava (vlevo).
Obránce Baníku Procházka: Ukázali jsme sílu, výhra byla zasloužená

Ligového lídra čeká ve středu dohrávka s poslední Ostravou a další bodovou ztrátu už si nemůže dovolit.

„Alespoň se v tom nebudeme dlouho babrat,“ hledá Hájek pozitiva na rychlém sledu zápasů.

Slavia nabídkami pohrdá

Velikonoční domácí prohra se Zlínem může slávisty v konečném účtování hodně mrzet.

Plzeň nebude dávat svým hlavním rivalům nabídky ke stáhnutí náskoku do nekonečna, a uspěje-li tým trenéra Vrby zítra v dohrávce v Ostravě, navýší svůj náskok na 12 bodů.

A to by pro Slavii bylo osm kol před koncem už těžko stravitelným soustem.

„Musíme koukat sami na sebe. Takové ztráty v domácím prostředí si nemůžeme dovolit. Byl to můj nejhorší zápas na lavičce Slavie,“ nehledal výmluvy trenér Jindřich Trpišovský.

Theo Gebre Selassie a jeho radost z branky
Fotbalista Theo Gebre Selassie: Rodina je pro mě na prvním místě

Přesto stačila jedna zdánlivá drobnost a jeho svěřenci se po zápase se Zlínem plácali po ramenou: Proměňovat velké šance.

Sešívaným ale tentokrát nebylo souzeno. Kanonýr Škoda se dokázal prosadit pouze jednou, další šance včetně penalty už skončily bídně.

„Jsem zklamaný, velká část viny je na mě,“ řekl po utkání kouč.

Slávisty stojí jaro hodně sil. Ze šesti zápasů čtyřikrát inkasovali jako první a ne vždy se pak podaří ztrátu dohnat. „Tohle nás hodně limitujeme,“ nechápe.

Nejlepší tým jara? Radův Jablonec

Poté, co mu Slavia sebrala z hostování nejlepšího střelce Tecla, musel trenér Petr Rada řešit v Jablonci před startem jarní části problém s ofenzivou. Vyřešil ho ale bravurně a jablonecká bilance je úctyhodná šest zápasů, šest vítězství!

Tato série dotáhla Severočechy na špičku tabulky a z páté příčky momentálně ztrácí na druhou Slavii pouhé tři body.

„Těší mě, že mícháme špičkou tabulky. Je to motivace i pro hráče, najednou máme čtyři v reprezentaci,“ usmívá se Rada na všechny strany.

Fotbalisté Slovácka (v bílých dresech) ve 22. kole podlehli Slovanu Liberec 0:1 a v tabulce HET ligy zůstali čtrnáctí. Foto: Deník/Stanislav Dufka
Tři body jsou důležité, řekl po výhře Holoubek. Liberec opět spasil Pulkrab