„Myslím, že fotbalu to hodně pomůže, ale nemůžeme čekat zázraky,“ řekl předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda. Češi se řídí modelem, jenž (stále ve zkušebním režimu) funguje také jinde, třeba v Německu. Znamená to, že hlavní slovo budou mít dál rozhodčí. Asistent u videa může svého kolegu varovat a přidat svůj názor. Víc ne.

„Video je dobrý sluha, ale zlý pán,“ řekl Svoboda. Rozumějte: tento pokrok neodbourá všechny omyly. Ani by neměl, protože jinak by se z plynulé hry stal guláš. Hlavní je rozpoznat ony fatální omyly (faul ve vápně či gól z ofsajdu).

„V tomhle případě je důležitý cit asistenta, který bude sedět u obrazovek,“ zmínil Roman Hrubeš první videorozhodčí na tuzemské scéně.

A jak to bude vypadat navenek? Fanoušci přímo na tribunách v případě sporné chvíle stejně nic neuvidí. V televizi to sice poběží, ale bez komentáře. „Diskuse mezi rozhodčími je tajná a nemůžeme ji vysílat,“ poznamenal šéf fotbalové sekce O2 TV Sport Petr Svěcený. Přesto je na co se těšit: datum 3. 12. 2017 změní český fotbal.

Hlídač poprvé v akci: Hrubeš bude radit Hrubešovi
Televizní kamion, uvnitř malá zavřená buňka s jedenácti obrazovkami (z jedenácti kamer). Tak bude vypadat království Romana Hrubeše právě on bude v neděli dohlížet na střetnutí Sparta Mladá Boleslav.

Zajímavost? Radit bude svému jmenovci komise rozhodčích rozhodla, že na pozici hlavního arbitra se objeví Karel Hrubeš.
„Nejsme nijak spříznění,“ usmívá se videoasistent.

Stanete se prvním rozhodčím u videa. Cítíte velký tlak?
Spíš velkou zodpovědnost. Na tlak jsem býval jako sudí zvyklý. Doufám, že to s kolegy zvládneme.

Jak se hráči dozví, že se právě řeší sporný moment?
Možná to znáte z ciziny když jde sudí k obrazovce u trávníku, ukáže rukama ikonku televize. Hra je v tu chvíli zastavena.

A vy rozhodčí spolu budete mluvit?
Existuje signál, tzv. silent check, kterým signalizuji, že se hlavní rozhodl správně. A můžu mu to víc rozebrat slovy. Ale ne moc často.

V čem spočívá hlavní role asistenta u videa?
Ozve se, když dojde ke zjevné chybě, jež by vedla k ovlivnění výsledku. Nesmí řešit malichernosti.

Jedenáct kamer je dost?
Někde to úspěšně testovali i s pěti kamerami. Musíme počítat s tím, že třeba ani televize hned neodhalí chybu. Je to živý proces a vychytáváme mouchy.

Na jaře by mělo být video přítomno v každém duelu?
Ne, kvůli technice zřejmě jen v tom televizním. Ale dovedu si představit, že od příštího ročníku by mohla být polovina utkání s přítomností videa.

Rozhodčí. Infografika.