„To, co předvedl, byla divočina,“ poklonil se záložníkovi, který kope americkou MLS za tým Philadelphia Union, útočník Michael Krmenčík.

Nejsou to přehnaná slova. Exsparťan v duelu Ligy národů proti Slovensku válel. Jeho nejviditelnějším počinem jsou samozřejmě dvě gólové asistence.

Na první branku nahrál Krmenčíkovi klasickou českou uličkou, druhou stvořil pro Patrika Schicka centrem z pravé strany.

„Byl to náš stěžejní hráč,“ potvrdil po výhře 2:1 nový trenér Jaroslav Šilhavý.

Lídrem na trávníku i mimo něj

Právě on na Dočkala vsadil. Na hřišti, ale také na jeho vliv mimo trávník. „Bořek je nejen skvělý hráč, ale i klasický vůdce,“ vysvětloval. „Je sebevědomý, je to nejsilnější osobnost, co tady máme.“

Přesně to se projevilo. Dočkal na sebe vzal prakticky celou hru. Občas se pohyboval těsně pod útokem, mnohokrát si však došel také pro míč až mezi obránce a distribuoval ho dál. Například směrem k pravému krajnímu bekovi Pavlu Kadeřábkovi.

Klasicky se pak podílel na trefách. To je jeho práce, vždyť sedmnácti asistencemi utvořil nový rekord americké soutěže. „Jsem rád, že je zpátky a že je kapitánem,“ chválil forvard Krmenčík.

Dočkalovi šéfování nevadí

Dočkal měl totiž pásku nataženou obrazně i mimo hřiště. Před duelem měl proslov, na spoluhráče působil během celého srazu. „Vzal to do svých rukou,“ řekl Krmenčík. „Byl důležitý i při diskusích, když jsme nastavovali pravidla,“ doplnil Šilhavý.

Třicetiletý borec tuto roli přijal rád. Nikdy mu nevadilo šéfovat, kapitánem byl dost často i ve Spartě.

„Už když jsem byl zvolený, tak jsem říkal, že by nebylo dobré se chovat nějak jinak, než jsem se na srazech choval do teď. Myslím, že v týmu je taková širší skupina hráčů, kteří cítíme, že teď přišel náš čas a musíme to trošku vzít na sebe,“ vykládal po sobotním vítězství v derby.

V Trnavě to splnil.