„To, co předvedl, byla divočina,“ poklonil se záložníkovi, který kope americkou MLS za tým Philadelphia Union, útočník Michael Krmenčík.

Nejsou to přehnaná slova. Exsparťan v duelu Ligy národů proti Slovensku válel. Jeho nejviditelnějším počinem jsou samozřejmě dvě gólové asistence.

Trenér fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý.
Šilhavý začal u "repre" triumfem. Co změnil na startu své éry?

Na první branku nahrál Krmenčíkovi klasickou českou uličkou, druhou stvořil pro Patrika Schicka centrem z pravé strany.

„Byl to náš stěžejní hráč,“ potvrdil po výhře 2:1 nový trenér Jaroslav Šilhavý.

Lídrem na trávníku i mimo něj

Právě on na Dočkala vsadil. Na hřišti, ale také na jeho vliv mimo trávník. „Bořek je nejen skvělý hráč, ale i klasický vůdce,“ vysvětloval. „Je sebevědomý, je to nejsilnější osobnost, co tady máme.“

Trénink české fotbalové reprezentace před zápasem Ligy národů se Slovenskem 8. října v Praze. Trenér Jaroslav Šilhavý.
Budeme sílit, věří Šilhavý po výhře v derby, ve “velkém zápase”

Přesně to se projevilo. Dočkal na sebe vzal prakticky celou hru. Občas se pohyboval těsně pod útokem, mnohokrát si však došel také pro míč až mezi obránce a distribuoval ho dál. Například směrem k pravému krajnímu bekovi Pavlu Kadeřábkovi.

Klasicky se pak podílel na trefách. To je jeho práce, vždyť sedmnácti asistencemi utvořil nový rekord americké soutěže. „Jsem rád, že je zpátky a že je kapitánem,“ chválil forvard Krmenčík.

Dočkalovi šéfování nevadí

Dočkal měl totiž pásku nataženou obrazně i mimo hřiště. Před duelem měl proslov, na spoluhráče působil během celého srazu. „Vzal to do svých rukou,“ řekl Krmenčík. „Byl důležitý i při diskusích, když jsme nastavovali pravidla,“ doplnil Šilhavý.

Třicetiletý borec tuto roli přijal rád. Nikdy mu nevadilo šéfovat, kapitánem byl dost často i ve Spartě.

„Už když jsem byl zvolený, tak jsem říkal, že by nebylo dobré se chovat nějak jinak, než jsem se na srazech choval do teď. Myslím, že v týmu je taková širší skupina hráčů, kteří cítíme, že teď přišel náš čas a musíme to trošku vzít na sebe,“ vykládal po sobotním vítězství v derby.

V Trnavě to splnil.

Bořek Dočkal
Nebuďme naivní, že jsme to jedním zápasem zlomili, upozorňuje kapitán Dočkal