Na hřiště přišel v 62. minutě, když jeho Benfica v Lize mistrů prohrávala s Ajaxem 1:2. Deset minut poté už Roman Jaremčuk skóroval a zařídil tak konečnou remízu. Ukrajinský reprezentant při oslavě gólu ukázal černé tričko se státním znakem své vlasti.

„Chtěl jsem podpořit svou zemi a klub stál za mnou,“ řekl rodák ze Lvova. UEFA a další fotbalové orgány obvykle podobné projevy nacionálního cítění na hřišti trestají, v tomto případě se to ale zřejmě obejde bez sankcí. Jaremčukovo vyjádření bylo srozumitelné všem.

„Jsem Ukrajinec a jsem na to hrdý. Jsem ale tisíce kilometrů od své vlasti a chci podpořit všechny, kteří tam žijí v napětí. Přišel čas se sjednotit. Tohle je naše země, naše historie, naše kultura a naše hranice. Chci poděkovat obráncům naší země za jejich odvahu,“ uvedl pak Jaremčuk na sociální síti.

Ruský biatlonista Alexandr Loginov na ZOH v Pekingu.
Dojde na konflikt? Rusové a Ukrajinci v Pekingu (zatím) neválčí, kamarádi nejsou

Podobně se vyjadřují další známí ukrajinští sportovci, včetně těch, kteří působí v Česku. K oporám fotbalové Slavie například patří obránce Taras Kačaraba, jenž v Edenu působí společně s krajanem Maksymem Talovjerovem. Kačaraba by dnes večer neměl chybět v sestavě sešívaných v pohárovém zápase proti Fenerbahce.

„Ukrajina je moje vlast. Věřím naší zemi, naší armádě. Chci poděkovat těm, kteří chrání naše hranice. Volba Ukrajinců je evropská Ukrajina. Zachováme si nezávislost, demokracii a státní suverenitu,“ uvedl Kačaraba. Podporu napadané zemi vyjádřila i Slavia.

Miliony od Gazpromu

Ukrajinský fotbalista Vadim Červak hraje za béčko pražské Sparty a Letenští - stejně jako Slavia - podpořili napadenou zemi. 

Podporu své vlasti emotivně deklarovaly další fotbalové hvězdy, například někdejší držitel Zlatého míče Andrej Ševčenko, Andrij Jarmolenko z West Hamu či Olexandr Zinčenko z Manchesteru City.

„Doufám, že zemřeš co nejbolestivější smrtí,“ vzkázal na Instagramu Zinčenko ruskému vůdci Vladimiru Putinovi a přidal vášnivá slova na podporu ukrajinského národa, který na fotbalové scéně tak úspěšně reprezentuje.

Nejde ale jen o samotné sportovce. Některé kluby v západní Evropě už řeší, zda je správné, aby se nechaly sponzorovat ruskými firmami a koncerny. Například tradiční německý klub Schalke 04, nyní působící ve druhé bundeslize, se rozhodl neobnovit smlouvu s ruským plynárenským obrem Gazprom. Logo firmy chce Schalke překrýt nápisem „Svobodu Ukrajině“.

Gazprom přispívá do pokladny klubu z Gelsenkirchenu devíti miliony eur ročně (asi 224 milionů korun), v případě postupu do nejvyšší soutěže by se sponzorský přísun z Ruska zvýšil na 15 milionů eur (374 milionů korun) plus štědrou jednorázovou prémii.

Šachtar zůstal v Kyjevě

Ukrajinská fotbalová liga se měla po zimní přestávce rozeběhnout v pátek. Na to teď ale není ani pomyšlení. Jeden z nejlepších ukrajinských týmů Šachtar Doněck, který se už před osmi lety musel kvůli separatistickému zabrání ukrajinského území přestěhovat do Kyjeva, se nyní i tam ocitl v nebezpečí.

Jeho italský trenér Andrea De Zerbi je spolu se svými spolupracovníky a hráči zavřený v hotelu v centru Kyjeva a podle italské ambasády není možné, aby tým mohl ubytovací zařízení opustit. Mezinárodní letiště je totiž kvůli kritické situaci nepropustně uzavřeno.

Šachtar Doněck je zase v Lize mistrů. Pomohlo mu zrušení pravidla o výhodě branky vstřelené na půdě soupeře
Revoluce ve fotbale pod lupou: Miliony na Ukrajinu, problém pro český koeficient

Bývalý trenér z Foggie a Sassuola se po dohodě s realizačním týmem se i přes tlak tamních úřadů rozhodl zůstat na Ukrajině. Nyní zopakoval, že Šachtar nechce opustit. „Mám tady tým a personál. Nechceme se otočit zády k fanouškům, kteří nás podporují,“ uvedl.

„Dnes v noci nás probudily výbuchy a sirény,“ popsal De Zerbi čtvrteční časné ráno. „Mám tady třináct brazilských kluků. Mohli jsme odjet už dřív do bezpečí před ruským přepadením, ale nechtěli jsme. Jsme tady proto, abychom hráli fotbal,“ vzkázal. „Je to špatný den, ale zůstáváme na pokoji. Tady se cítíme bezpeční,“ pokračoval. Jeho slova dokresluje také Junior Moraes, naturalizovaný ukrajinský útočník, původem z Brazílie: „Situace je vážná.“

V tuto chvíli se zdá nepředstavitelné, že by fotbalisté Ukrajiny mohli nastoupit do semifinálového zápasu play-off o mistrovství světa proti Skotsku, který je naplánován na 24. března v Glasgowě.