Češi potřebují k tomu, aby už v neděli slavili postup, zvítězit a doufat, že Nizozemsko nevyhraje v Turecku. "Tu cestu jsme nastoupili před necelými dvěma lety, kdy se začal tvořit tenhle tým, a kvalifikace je běh na dlouhou trať. Těší mě, že už jsme jen krůček. Kdybychom byli daleko, bylo by to složitější. Takhle máme vše ve svých rukách a bude to chtít využít," řekl Čech na předzápasové tiskové konferenci v Rize.

"Na druhou stranu se dá těžko říct, že jsme hodně blízko. I když vyhrajeme, pořád se může za určité konstelace hrát (o postup) až do posledního zápasu. Nic není rozhodnuté," doplnil.

Hlavní podle něj je, aby se český tým soustředil na svůj zápas. "Není čas přemýšlet nad ostatními zápasy, náš jediný cíl je získat maximální počet bodů a udělat si tu pozici do posledních dvou zápasů co nejlepší. Může být velmi dobrá, výborná a taky konečná. Pořád ale není matematicky rozhodnuto. Dokud to nebude matematicky jisté, musíme hrát pořád jako by od začátku," dodal Čech, který při absenci zraněného Tomáše Rosického bude znovu kapitánem.

Přál by si, aby český celek poprvé pod koučem Pavlem Vrbou udržel čisté konto a nemusel dotahovat. "Je lepší 5:4 než 0:0, já beru tři body. Bylo by samozřejmě dobré nedostat gól konečně, třeba by pak stačil jeden vstřelený gól, což by pro nás mohla být výhoda. Ale tři body jsou pro nás důležitější než čisté konto," uvedl brankář Arsenalu.

Češi si podle něj musejí dát pozor na lotyšské brejky. Po jednom z nich soupeř skóroval při březnové remíze 1:1 v Edenu. "Soupeř je velmi dobře organizovaný a vyráží do protiútoků. Nakonec po naší chybě po standardce se jim podařilo u nás doma dát gól a my jsme vyrovnávali až na konci. Myslím, že ten zápas může být podobný. Budou čekat na svou šanci, jako jim to vyšlo třeba teď vyšlo v poslední minutě v Turecku," připomněl Čech čtvrteční remízu Lotyšů 1:1.