Fotbal má hlavně bavit. Jak hráče, tak fanoušky.

Tvrdé jádro v Drážďanech to však vidí jinak. Místní třetiligové Dynamo nezažívá zrovna povedené období a ti, kteří by jindy měli klub podporovat, se před týdnem vkradli na tréninkové hřiště a zanechali smutnou vizitku. Vykopali jedenáct hrobů s dřevěnými kříži, v rozestavení, jak obvykle tým nastupuje. Nešlo přitom jen o jakési napodobeniny, drážďanští hrobníci si dali práci a díry zanechali o rozměrech 180 cm x 100 cm.

„Udělali to ultras, nejtvrdší jádro z hodně početného tábora našich fanoušků a my teď nevíme, co máme očekávat dál. Fandí, ale když se nedaří, dávají to najevo,“ říká Pavel Dobrý, český útočník ve službách Dynama. „Naši fanoušci překročili veškerou hranici. To nemůžeme a nebudeme tolerovat,“ řekl na oficiálních stránkách ředitel klubu Ralf Minge.

Město projevem násilí a vyvoláním strachu žije. Co je to za lidi, ptají se obyvatelé? „Jedná tvrdá jádra fanoušků patřících ať už k ultralevici, nebo ultrapravici. Někdy dospějí k pocitu, že hráči tu jsou pro ně a jsou povinni předvádět ten nejlepší výkon a dělat body jen pro ně. Mají jiný pohled na fotbal, než ostatní," okomentoval drážďanský případ sportovní psycholog Michal Šafář.

Podle něj je problém i ve vzájemném vnímání: klub – fanoučci. „Může to být i jakási chyba vedení, že jim uvolní uzdu a poskytne jim větší volnost. Ti pak mají pocit, že se mohou – a skoro až musí, podílet na chodu klubu. Že mohou mluvit do věcí jako je odvolání trenéra, nákup hráče a podobně,“ dodal uznávaný sportovní psycholog.

„Kauza Drážďany“, ač se to nemusí zdát, není tím nejhorším. Stejně jsou zvyklí jednat a trestat i v Chorvatsku. Před několika lety „fanoušci“ Hajduku Split vykopali rovněž hroby pro základní sestavu, navíc přímo na hlavním hřišti.

V české lize mají nejhorší zkušenosti s fanoušky zase na Spartě. Ti je za poslední roky už několikrát napadli, zejména na zpátečních cestách po prohraných utkáních. „Bohužel to není nic výjimečného. I u nás se můžeme setkat s útoky nebo výhružnými nápisy. Dostáváme se do roviny, co je přiměřené, a co už za hranicí,“ řekl Šafář.

Ale zpět do Drážďan. Aby toho nebylo málo, varovali příznivci Dynama, že pokud se výsledky nezlepší, přitvrdí. Od incidentu se další zápas hrál ve středu. Klub, držící pátou pozici od konce, bojoval na půdě předposlední rezervy Brém. „Jestli hráli pod tlakem, nebo strachem? Nevím. Ten incident je spíš jen projevem a gestem, než opravdovou výhružkou,“ zadoufal Šafář.

„Vládne tady napětí, protože jde teď o hodně a my musíme bodovat. Naposledy jsme prohráli s posledním týmem, a kdybychom měli prohrát i s předposledním, bylo by to hodně zlé,“ řekl dvaatřicetiletý útočník Dobrý.