"Musím kluky pochválit za nasazení. Byla to pro nás dobrá prověrka s těžkým soupeřem," uznal trenér Jaroslav Šilhavý.

"Jsme rádi, že jsme se naladili na Euro vítězně, doufám, že v tom budeme pokračovat," doplnil střelec vítězného gólu Lukáš Masopust.

První půle demonstrovala, že český tým (bohužel) není v nejlepším rozpoložení. Hosté byli přesnější v kombinaci, technicky zdatnější, nápaditější. Kouč Jaroslav Šilhavý přitom nasadil sestavu, která podle všeho byla hodně blízká té, jež má v pondělí vyběhnout do prvního duelu mistrovství Evropy proti Skotům.

Takže první část generálky rozhodně nevyslala do světa pozitivní zprávy…

Bývalý předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta.
Velký čáp Šádkovi ukázal cestu. Peltův milovaný Jablonec Sparta neřešila

Nic na tom nemění ani fakt, že Češi přes první dvě pofidérní možnosti hostů byli nebezpečnější. Nejprve pálil vysoko nad z dobré pozice Tomáš Souček, poté neproměnil samostatný únik Jakub Jankto. To byla chyba, na blond obarvený záložník měl mraky času, ale selhal.

V 18. minutě se Češi trefili, útočná jednička Patrik Schick zvládl velmi problematický volej bravurně. Ale zpět do hry. Gól byl krásný, jenže hra vedení neodpovídala. Kouč Jaroslav Šilhavý bude muset dál dumat, jak složit základní jedenáctku pro Euro.

Než se potíže naplno projevily, došlo k nebývalé situaci. Pravý bek Jan Bořil šel do střetu s jedním ze soků, jak je mu vlastní, tedy úplně natvrdo. Ozvala se slušná rána - a po souboji se musel měnit míč, který praskl.

Poté však přišel větší zádrhel než jeden zničený balon. Ve 42. minutě Sokol Cikalleshi z nějakých pětadvaceti metrů trefil horní roh brány. Tomáš Vaclík byl bez nároků. Potíž byla ve středu pole, Soko, jak ho oslavovala hrstka albánských fanoušků, měl mraky času zamířit.

"Ten inkasovaný gól mrzí, ale jinak souhra s Tomášem Kalasem fungovala," řekl stoper Ondřej Čelůstka. "Je důležité, že jsme generálku zvládli."

Jan Koller točí celovečerní film.
Internacionál Koller točí celovečerní film. Objeví se v něm i fotbalové hvězdy

Po změně stran se Češi zlepšili, přesto pořád nešlo o kdovíjaký koncert. Domácím se však nakonec podařilo hosty zlomit. V 62. minutě ještě Schick z otočky gólmana nepřekvapil, střela totiž mířila doprostřed, ale o šest minut později přišel úder. Lukáš Masopust se trefil z dvaadvaceti metrů ranou po zemi. K asistenci na Schickův zásah tak přidal i branku a přiblížil se základní sestavě pro Euro. Slušně si vedli také Vladimír Coufal, Tomáš Kalas či střídající Tomáš Pekhart.

Těsně před koncem se trefil hlavou ještě Ondřej Čelůstka, přesto má Šilhavý dost otazníků.

"Samozřejmě to nebylo bez chyb, ale tohle vítězství jsme potřebovali. Po zápase v Itálii jsme byli opaření. Věřím, že se zklidníme a dobře se připravíme na první zápas se Skotskem," dodal Šilhavý.