Co je podstatné? Právníci českého reprezentanta navrhli vyslechnout několik svědků a expertů. Ústní jednání, které kvůli trvajícím opatřením proti koronaviru proběhne on-line formou, se uskuteční nakonec až příští středu.

Disciplinární komise UEFA potrestala Kúdelu zastavením činnosti na 10 zápasů 14. dubna, čtyřiatřicetiletý obránce se pak o devět dní později odvolal. Toto pondělí hráč obdržel vyjádření inspektora UEFA, který se odvoláním zabýval a odvolací komise zároveň rozhodla o ústním projednání.

Odveta osmifinále Evropské ligy: Ondřej Kúdela neudržel nervy. Jeho skrytý slovní výpad se domácím fotbalistům nelíbil
Kauza údajného rasismu: Kúdela byl odsouzen bez důkazu, píše Hrad v dopise UEFA

"Pro ústní jednání jsme navrhli vyslechnutí několika svědků a expertů. Vítáme, že budeme mít prostor projednat věc v širším kontextu než poskytují písemná vyjádření," uvedl advokát René Cienciala z právní kanceláře Urban & Hejduk, která Kúdelu zastupuje.

"Věříme, že se našimi argumenty a důkazy konečně někdo bude aspoň zabývat," doplnil Kúdela.

Advokáti pro ústní jednání jako svědka mimo jiných i spoluhráče Kamary Bonganiho Zungua. Jeho výpověď se neshoduje s tím, co měl podle Kamarova tvrzení Kúdela říci. Záložník Rangers tmavé pleti obvinil českého stopera po incidentu z 87. minuty z toho, že ho nazval opicí.

Kúdela připustil, že Kamaru počastoval nevybíravě, ale rasistickou urážku popírá.

Petr Čech ještě v dresu Arsenalu
Slavia a rasismus? Střetly se dva odlišné světy, říká bývalý brankář Petr Čech

Disciplinární komise UEFA při svém dubnovém verdiktu usoudila, že se Kúdela rasismu dopustil, i když vyšetřovatel, který se událostmi v Glasgow zabýval, podle Slavie a advokátní kanceláře důkaz nenašel.

Žádný důkaz o tom, že by Kúdela finského záložníka rasisticky urazil, nebyl ani v písemném odůvodnění trestu od disciplinárky. Klíčové je podle informací Deníku právě tvrzení Zungua.

Zatímco slávistický obránce dostal trest na deset duelů a má přijít i o letní mistrovství Evropy, Kamarovi za fyzické napadení Kúdely zhruba hodinu po utkání v útrobách stadionu zastavila disciplinární komise činnost na tři utkání. A může na Euro.

Čtyřzápasový trest dostal útočník Rangers Kemar Roofe za brutální faul na slávistického brankáře Ondřeje Koláře, jemuž způsobil zlomeninu v obličeji.

Kemar Roofe fauluje Ondřeje Koláře.
Vztek nejen ve Slavii: Šlo o život. Je to směšný trest a politika

Pražané v odvetě v Glasgow zvítězili 2:0 a po domácí remíze 1:1 postoupili do čtvrtfinále. Potom ale vypadli s Arsenalem (Kúdela nesměl nastoupit).

Evropský šampionát začne pro Česko 14. června zápasem proti Skotsku.