Pět zápasů v řadě fotbalisté 1.FC Slovácko s pražskou Duklou neprohráli. Tato série měla v sobotu pořádně na kahánku, díky brance mladíčka Zajíce ze čtvrté minuty nastavení se ale o jeden dílek prodloužila. Svěřenci trenéra Stanislava Levého dokázali smazat dvoubrankové manko a nový kouč tak zažil aspoň částečně úspěšný návrat na hradišťský stadion.

Karviná v domácí prvoligové premiéře remizovala 1:1 s Brnem. Nováčka mezi elitou poslal do vedení už svým třetím gólem v sezoně útočník Pavol Jurčo. Remízu Zbrojovce zachránil kanonýr Jakub Řezníček. Ta po odloženém duelu prvního kola se Slavií udržela ve svém úvodním zápase ročníku remízu i přesto, že celou druhou půli hrála bez vyloučeného Radka Buchty.

Hradec Králové v prvním utkání v azylu v Mladé Boleslavi prohrál s Jabloncem 1:2. Skóre načal ve 36. minutě Mirzad Mehanovič, v 50. minutě zvýšil po rohu Vít Beneš. Nováček snížil až pět minut před koncem po přímém kopu Petra Mareše. Jablonec je po dvou kolech stoprocentní a vede neúplnou tabulku. Hradec naopak nenavázal na výhru ze hřiště Bohemians 1905.

1. FC Slovácko - Dukla Praha 2:2 (0:1)

Stanislav Levý se na Slovácko vrátil po deseti letech a fanoušci ho na začátku prvního domácího utkání přivítali transparentem „Stando, vitaj zpět!" „Bylo to příjemné," přiznal osmapadesátiletý trenér.

Do utkání sice jeho svěřenci nevstoupili úplně špatně, nebezpečně pálil Daníček, postupně se ale začala karta obracet. Po rohovém kopu se míč dostal k nekrytému Olayinkovi, který díky odrazu od tyče a následně i od gólmana Heči propasíroval míč do sítě – 0:1.

Po hodině hry se manko domácích zdvojnásobilo. I ve druhém utkání sezony totiž měl soupeř výhodu pokutového kopu, tentokrát po faulu Tomáše Rady, který nedovoleně zastavil Čajiče. Heča sice směr Néstorovy střely vystihl, vyrazit ji ale nedokázal – 0:2.

„Chtěli jsme být nadále aktivní, jenže Slovácko je mužstvem, kde lidi umí vytvořit výbornou kulisu a hnát mužstvo dopředu. Domácí hráli na riziko, my jsme bohužel nedokázali chodit do brejků a přidat další gól. Asi jsme byli uspokojení a nezvládli jsme to," zlobil se na své svěřence trenér Dukly Jaroslav Šilhavý.

Remízu zajistil střídající Zajíc

V závěrečné čtvrthodině totiž jeho tým o výhru přišel. Nejprve si na Ťokův roh naběhl Košút a hlavou nedal Hroššovi šanci – 1:2. Modrobílí ucítili šanci a ještě víc se do soupeře zakousli. Už se zdálo, že jejich snaha přijde vniveč, jenže konec zápasu je až ve chvíli, kdy rozhodčí naposledy foukne do píšťalky. A domácích se vyplatilo, že dřeli až do posledních vteřin. Vyrovnat se jim totiž podařilo doslova v hodině dvanácté.

Centr gólmana Heči, který se v posledních minutách zapojil do útočení, prodloužil jeden z obránců Dukly ke střídajícímu Tomáši Zajícovi, který poslal míč ke vzdálenější tyči – 2:2.

„Prohrávali jsme o dvě branky, tak jsme šli do rizika. V závěru bylo maximální a spíš silou vůle a morálkou jsme to dotlačili do remízového konce. Za bod musíme být rádi," oddechl si Stanislav Levý, jehož tým získal první bod v sezoně.

Pozastavil se i u autora vyrovnávací trefy. „Přiznám se, že nevím, kdy dal naposledy na tréninku gól. Má technické nedostatky při zpracování míče, ale na druhou stranu je to hráč, který, když ho tam dáte, se bude rvát, dá tam srdce. Musí na sobě ale ještě hodně pracovat," prohlásil trenér Slovácka.

Jeho protějšek byl zralý na velkého panáka. „Hodnotí se mi to hodně těžko, když přijdete o dva body v 94. minutě. Poslední situaci jsme ale zahráli naivně, netakticky, podcenili jsme to. Takhle přijít o výhru, to se nesmí stávat," kroutil hlavou Jaroslav Šilhavý.

Branky: 78. Košút, 90.+3 Zajíc - 31. Olayinka, 62. Néstor z pen. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Mokrusch. ŽK: Rada, Civič, Šumulikoski, Šimko - Beauguel, Kušnír, Hanousek, Néstor. Diváci: 3652.

Slovácko: Heča - Reinberk (85. Zajíc), Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski - Diviš, Havlík (65. Ťok), Daníček, Civič - Kerbr. Trenér: Levý.
Dukla: Hroššo - Kušnír, Štetina, Šimůnek, Podaný - Čajič, Považanec (90. Smejkal), Hanousek - Néstor (83. Tetour), Beauguel, Olayinka (74. Manzia). Trenér: Šilhavý.

MFK Karviná - Zbrojovka Brno 1:1 (1:1)

Karvinská domácí premiéra se nesla ve znamení velké opatrnosti. Nováček na vlastním trávníku "nebláznil" a spíše ze zajištěné obrany se snažil vyskakovat do brejků. I proto získali Brňané vcelku rychle územní převahu, která ale postrádala finální fázi.

Prakticky první šance celého zápasu znamenala gól. Domácí stoper Hošek dlouhým pasem po zemi rozběhl ve 28. minutě za hostující obranu Jurča, který si ve vápně navedl míč na střed a přízemní ranou dal už svůj třetí gól v sezoně. Navázal na úvodní dvě trefy před týdnem v Jablonci.

Hosté ale z mírné převahy brzy ztrátu dorovnali. Tečovanou střelu Lutonského ještě nová karvinská posila brankář Laštůvka reflexivně vyrazil, ale na dorážku Řezníčka už byl krátký. Domácím nic nepomohly ani protesty proti ofsajdovému postavení střelce.

"Já si myslím, že v době střely jsem stál na úrovni. Pak jsem to už jen dorazil. Zlobil by se asi každý gólman, kdyby mu tam zůstal samotný hráč," řekl Řezníček.

Brno oslabil Buchta

Brno i po gólu zůstalo iniciativnější. Litsingi se ve 42. minutě prokličkoval až před Laštůvku, který ale jeho pokus k tyči pohotově vyrazil nohou. "Brno bylo v první půlce lepší, nakonec za ten průběh je bod asi spravedlivý," řekl Laštůvka.

Kartami hned po několika sekundách druhé půle zamíchal hostující Buchta, který za nic neřešící faul na půli hřiště dostal druhou žlutou kartu a poslal soupeře do dlouhé přesilovky. "Zbytečný faul. Bohužel to hodně ovlivnilo zápas," řekl Řezníček.

Domácím zprvu hra do plných činila potíže, ale v poslední dvacetiminutovce přece jen Zbrojovku zmáčkli a měli i možnosti. Po gólu volal volej Zeleného, ale ránu zneškodnil Melichárek. Hostující brankář si poradil i s nepříjemným projektilem střídajícího Panáka.

"Mrzí nás to, protože jsme hráli dlouho přesilovku. Těžko ale něco někomu vyčítat. Šance tam byly, něco chytil brankář, někdy jsme měli smůlu v zakončení," řekl karvinský obránce Marek Janečka.

Branky: 28. Jurčo - 38. Řezníček. Rozhodčí: Příhoda - Koval, Pochylý. ŽK: Laštůvka, Budínský - Buchta. ČK: 46. Buchta. Diváci: 4522.

Karviná: Laštůvka - Janečka, Dreksa, Hošek, Eismann (87. Puchel) - Šisler - Voltr (76. Panák), Budínský, Okleštěk (46. Moravec), Zelený - Jurčo. Trenér: Weber.
Brno: Melichárek - Hyčka, Vraštil, Kijanskas, Lutonský - Buchta - Litsingi (90. Šural), Škoda (85. Sedlák), Lacko, Štohanzl (79. Pašek) - Řezníček. Trenér: Habanec.

FC Hradec Králové - FK Jablonec 1:2 (0:1)

"Prohráli jsme se vztyčenou hlavou, nemáme se za co stydět. I když to nebylo ideální, máme na co navazovat," řekl trenér Hradce Milan Frimmel. "Stadion je tu pěkný, příjemné prostředí, dobře se tu hraje, ale doma nejsme. Vymlouvat se na to však nechceme. Fanoušci i tak přijeli, vytvořili dobrou atmosféru a za to jim patří dík," dodal.

Jablonec překvapivě začal v rozestavení 3-5-2, ale dlouho se mu nedařilo navázat na gólové hody z úvodního kola proti dalšímu nováčkovi Karviné, kterou doma zdolal 5:3. V úvodu byli aktivnější hráči Hradce, ale ani oni se nedokázali prosadit přes obranu hostů.

"Změnou rozestavení jsme otupili jejich největší zbraně. Tento systém jsem hrál i ve Varnsdorfu. Když je správná typologie hráčů, tak nějaký soupeř si to vyžaduje. Kluci to zvládli výborně, i když nám pár minut trvalo, než jsme se do toho dostali.," řekl trenér Jablonce Zdenko Frťala.

Postupně začal čím dál více hrozit Jablonec. Nejprve dvakrát neuspěl se střelou z dálky Trávník, ale ve 36. minutě už se Severočeši dočkali. Stoper Pernica poslal před branku dlouhý centr, který prodloužil Mehanovič natolik ideálně, že přehodil i brankáře Ottmara a trefil se přesně na vzdálenější tyč.

Hradec zabral pozdě

Bosenský útočník dal svůj druhý gól v osmi startech v první lize. Chvíli nato po standardní situaci a centru Trávníka byl další brance blízko Kouřil, jeho hlavičku ale vyrazil brankář Ottmar.

"Od Luďka Pernici to byl výborný balón. Já se to snažil jen tečovat na bránu. Hodně mě to překvapilo, že to skončilo v brance. Žádný hlavičkář nejsem, proto to potěší," prohlásil Mehanovič.

Jablonci pak vyšel i vstup do druhé půle. Jiráček nejprve vybojoval rohový kop, ten zahrával Trávník a stoper Beneš hlavou zúročil výškovou převahu Severočechů.

Hosté byli i nadále lepší a dlouho nedovolovali Hradci vrátit se do utkání. Naopak další gól měl na kopačce Wágner, ale Ottmara nepropálil.

Hradec se snažil, bojoval o každý míč a soupeře v poslední půlhodině zatlačil, ale Černý i Trubač pálili mimo branku a Martanovu bombu z dálky vyrazil brankář Valeš. Až pět minut před koncem přišlo snížení, když střídající Mareš zaskočil Valeše střelou z přímého kopu. Víc už ale Hradec nestihl.

"Šel jsem na hřiště, abych kopal standardky a dával to do vápna. Postavil jsem si míč a v první chvíli jsem chtěl centrovat, ale když jsem viděl, kde stojí brankář, tak jsme věděl, že to zkusím cpát na přední tyč a podařilo se. Bohužel gól přišel až pět minut před koncem," uvedl Mareš.

Branky: 85. Mareš - 36. Mehanovič, 50. Beneš. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Myška. ŽK: Plašil - Wágner. Diváci: 1826.

Hradec Králové: Ottmar - Holeš, Chleboun, Plašil, Mudra - P. Černý (84. M. Černý), Schwarz (62. Mareš) - Martan, Vlkanova (58. Trubač), Malinský - Pázler. Trenéři: Frimmel a Pilný.
Jablonec: Valeš - Kouřil, Pernica, Beneš - Nový, Trávník (88. Bazal), Hübschman, Jiráček, Hybš - Mehanovič (65. Kubista), Wágner (80. Doležal). Trenér: Frťala.