Oba udělali velkou kariéru a teď se na dálku perou o korunu krále ligových střelců.

Ďuriš: 15 gólů.

Lafata: 15 gólů.

Bývalý forvard Petr Švancara věští: „Pokud bude Lafata zdravý, vsadil bych si na něj. Jinak to spadne do klína Ďurišovi."

Bitva o krále střelců je už jen dojezdem souboje o titul, který před týdnem vyhrála parta kolem Ďuriše, přesto vzrušuje.

Rýže ani med

„Titul je prvořadý, král střelců by byl něco navíc. Příjemný bonus," říkal Ďuriš na začátku plzeňských oslav.

Slovenský šikula si užívá nejlepší sezonu v kariéře. Patnáct gólů? Tolik jich ještě nezvládl. Pomohlo mu, že už nekmitá po křídle, vrátil se na hrot. A ještě detail: nechal si udělat krevní testy a změnil jídelníček, vyhýbá se rýži či medu.

„Trenér Slovenska si musí před Eurem mnout ruce," vykládá Švancara.

A Lafata? Nikoho nepřekvapí, že se může stát nejlepším střelcem ligy právě on. Už se mu to čtyřikrát povedlo. „Nenechte se zmást tím, že se o něm říká, že je vyčpělý. Pořád je to top útočník," líčí Švancara.

S věkem Lafata ztrácí na rychlosti, ale zabijácký instinkt v něm zůstává. Sráží ho jen zdraví: marodil v zimě a teď zase, naposledy se pral s angínou. V nedělním hitu s Libercem by měl být minimálně na střídačce.

Ďuriše na jaře přibrzdil pochroumaný kotník, ale stihl šlágr na Spartě.

„Je okouzlující oba sledovat. Jsou to výjimeční útočníci. Nepřekvapuje mě, že se o krále střelců perou právě oni," říká Švancara.

Malá vada na kráse: ani jeden nenavázal na skvělý podzim. K jedenácti gólům na jaře oba přidali jen čtyři.

Pozor na vlčáky!

I proto se na ně dotahují další vlčáci: po 13 trefách mají slávista Škoda a boleslavský kapitán Magera, 12 stihl brněnský Řezníček a Bakoš z Liberce.

Nebylo by překvapení, kdyby Lafata (byť i jako žolík) okupoval špici i za rok.

Ďuriš má v sedmadvaceti ideální čas na přestup ven, navíc na sebe ještě může upozornit během Eura. „Štaci v cizině bych mu přál. Otázka je, co by jeho odchod udělal s Plzní. Musela by někoho přivést nebo spoléhat na to, že se chytne mladý Krmenčík," přemítá Švancara.

Ale to už je jiný příběh.

Nejlepší střelci

MARTIN MLS