Brankář Arsenalu musel přes léto skousnout, že jeho pozice na Emirates Stadium už není tak silná jako v předchozích ročnících. Z Leverkusenu totiž dorazil Bernd Leno a vše nasvědčovalo tomu, že právě on zaujme pozici jedničky pod novým trenérem Unaiem Emerym.

Český gólman však nehodil flintu do žita a v přípravě ukázal, že se chce poprat o pozici číslo jedna. Novému kouči svými výkony jistě zamotal hlavu.

„Samozřejmě se snažím dělat to nejlepší, pak už je volba na manažerovi,“ řekl šestatřicetiletý brankář anglickým novinářům.

201: tolik čistých kont posbíral historicky nejúspěšnější brankář Premier League Petr Čech

Původním předpokladům, že německá posila bude mít jednoznačně přednost, nevěří ani bývalý strážce branky Gunners David Seaman. „Čech za sebou nemá vůbec špatnou sezonu a stále má své kvality. Už není tak rychlý, ale pomáhá si zkušenostmi,“ prohlásil někdejší reprezentant.

Je možné, že Emery nastaví podobný systém, jaký fungoval za vlády Arsena Wengera, tedy, že jeden gólman bude chytat ligu a druhý pohárové soutěže.

Cesta za snem

Konečně se prosadit v Premier League. To byl hnací motor druhého Čecha Matěje Vydry. Šestadvacetiletý útočník se po loňském povedeném ročníku, kdy vstřelil 21 branek, dočkal přestupu mezi elitu. Z Derby zamířil do Burnley, které kromě domácí soutěže bojuje také v předkole Evropské ligy. Na laso z nejvyššího patra trpělivě čekal.

„Měl jsem nabídku z Leedsu a Derby na mě dost tlačilo. Přestože návrh byl nadstandardní, chtěl jsem si jít za svým snem. S Burnley se pak všechno upeklo hodně rychle,“ vyprávěl Vydra po podpisu.

V novém působišti ho čeká široká konkurence, český forvard se však nebojí, že by se nedostal na hřiště.

„Pokud postoupíme do Evropské ligy, čeká nás nějakých padesát zápasů. Je tady pět šest útočníků a všichni dostanou šanci. Typologicky jsem jiný než ostatní. Jsem desítka, která umí s balonem, vybírá si místo a má dobrý pohyb, což může být plus,“ zadoufal Vydra.

Bude střílet góly i o patro výše? A zachytá si Petr Čech? Brzy uvidíme…