Ani po dvou letech trenér národního týmu nenašel ideální složení obrany, především tedy stoperské dvojice. Jenže ono se na posledních akcích zdálo, že se o to ani nesnaží na sto procent.

Na jarní turnaj do Číny cestoval Michael Lüftner. Zbytečně… Na hřiště se nepodíval ani na minutu.

V Rakousku ho stejným způsobem „zastoupil“ ligový objev Václav Jemelka. Po debaklu s Austrálií se dalo očekávat oživení obrany, která čtyřikrát inkasovala. Přišlo však jen ve změně rozestavení. Ani olomoucký stoper si tedy nekopl do míče.

Je pravda, že defenzivní činnost nebyla proti Nigérii vůbec zlá, jenže o hodnotě získaných poznatků se dá polemizovat. Jarolím však byl spokojen.

Až na jednu výjimku se neobjevily ani žádné individuální zkraty.

„V obranné fázi jsme byli pevnější. Musíme se ale chyb vyvarovat úplně, na téhle úrovni by se neměly vůbec stávat. Pak totiž můžete vymýšlet, co chcete, a je vám to stejně houby platné,“ okomentoval bolístku týmu jeho lodivod.

Neproduktivní útok

Další otazník se vznáší také nad druhou stranou hřiště. V Rakousku se jako jediný prosadil zadák Kalas.

Krmenčík, Schick či Šural střelecky mlčeli. „Patrik měl proti Nigérii stoprocentní šanci. Výsledek mohl hned vypadat lépe,“ žehral Jarolím. Střelecké trápení útočníků není však problémem jen posledního týdne.

Nejlepší ligový střelec Krmenčík si vedl nejlépe, dokázal se prosadit v několika zápasech, ale že by z něj byl tahoun? Ne, ne.

A další podpora nepřichází. Dres se lvíčkem na prsou už téměř dva roky neoblékl Matěj Vydra. V Anglii mašina na góly, pro reprezentaci věčně zraněný…

Rébusů, kterými si přes léto může Jarolím lámat hlavu, není málo. Alespoň jeden je však příjemnějšího charakteru.

O pozici gólmanské jedničky totiž bojují tři chlapíci s velice zajímavou formou. Tomáš Koubek si svou šanci na větší vytížení zřejmě odpálil proti Australanům.

Do branky se však dostali i další dva: Tomáš Vaclík odchytal nulu, Jiří Pavlenka také každý v jednom poločase. Ukázali rozhled i postřeh.

Podzimní výzva

Reprezentační kouč má takřka tři měsíce na přemýšlení, jak složit fungující soubor, který by uspěl v premiérové Lize národů. Již v září ji Češi odstartují s Ukrajinou. Žádné další testy reprezentaci nečekají.

Ano. Na podzim se půjde zostra do akce. Prověrka proti Nigérii vlila Jarolímovi do žil nepatrný optimismus. „Věřím, že se tímto můžeme odrazit,“ prohlásil vůdce českého mužstva. Po propadáku s Austrálií se tým opravdu probudil a ukázal opět svou lepší tvář.

„Jsem za to rád. Zkoušel jsem všechno možné. Kdyby to hráči nepochopili, tak bych cítil, že je vše zbytečné. Mělo by být normální, že každý chce uspět nehledě na to, jaký hrajete zápas. Takhle by měl náš projev vypadat vždy,“ uvedl stratég, o něhož se nyní zajímá klub z Egypta.

Úspěšnou „jarní“ rozlučku však Jarolím nepřeceňuje. Že by měl přes léto větší klid? Nevypadá to tak. „Ten já nemám nikdy. Do září uteče spousta času a stejně víte prd, co se mezitím stane,“ glosoval.

Dva roky pod jeho vedením rychle utekly, žádné zázraky se však nekonaly. Liga národů je tak další možností, jak vyždímat z týmu potenciál. Hráči na to jsou. Ale (nejen) Jarolím musí zabrat, aby se opět začalo blýskat na lepší časy.