Tím však rázné kroky komise neskončily. Bývalého místopředsedu FIFA Čong Mong-juna, který se chtěl stejně jako Platini ucházet o post předsedy po Blatterovi, vyloučila na šest let ze všech fotbalových aktivit a navíc dostal pokutu 100 tisíc švýcarských franků (asi 2,5 milionu korun).

Platini má dva dny na rozmyšlenou, zda se odvolá. Podle zástupců UEFA, kteří za ním stojí a zatím zástupce z řad místopředsedů jmenovat nechtějí, se ale proti suspendaci bránit bude. Blatter prý tuto možnost neplánuje. Pozastavení funkce jim však může být také prodlouženo o dalších 45 dní.

Blattera v čele FIFA zastoupí šéf Africké fotbalové konfederace (CAF) Kamerunec Issa Hayatou. Platiniho by mohl dočasně nahradit předseda španělského svazu Ángel María Villar.

Má to však háček. I jejich jména fugurují v rozsáhle korupční kauze.

"FIFA zůstává oddaná reformnímu procesu, který je důležitý pro znovuzískání důvěry veřejnosti. Také budeme spolupracovat s úřady a postupovat v souladu s interním vyšetřováním, ať povede kamkoliv," řekl devětašedesátiletý Hayatou a zárovreň vyloučil svou kandidaturu na nového předsedu FIFA.

Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR:„Rozhodnutí etické komise FIFA jsme samozřejmě zaznamenali. Protože k celé situaci v současné chvíli nemáme žádné bližší podrobnosti, nechceme a ani nemůžeme události kolem pana Platiniho a pana Blattera blíže komentovat. V této souvislosti mohu snad jen prozradit, že k nám dorazila pozvánka na schůzku všech členských asociací na příští čtvrtek do sídla UEFA, kde nám předseda Michel Platini hodlá vše vysvětlit. Věřím, že si poté jako Fotbalová asociace budeme moci udělat na celou záležitost ucelený názor."

Zpronevěra a zneužití pravomoci

Blattera, který byl do svého pátého funkčního období zvolen letos v květnu, ovšem poté dal svou pozici opět k dispozici, vyšetřují úřady kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Devětasedmdesátiletý funkcionář se měl korupčního jednání dopustit v roce 2005, kdy prý prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na světový šampionát hluboko pod cenou.

Dalším terčem vyšetřování byla také podezřelá platba z roku 2011, kdy Blatter z účtu FIFA poslal Platinimu dva miliony švýcarských franků. Na co? Údajně mělo jít o odměny za práci, kterou trojnásobný držitel Zlatého míče pro světovou federaci odvedl v letech 1999 až 2002.

Platini vídí za suspendací cílený útok

Platini prohlásil, že pozastavení funkce vnímá jako úmyslný útok ze strany FIFA na svou osobu. "Je to v podstatě zákeřný pokus zničit mou reputaci," uvedl Platini. "Budu dělat vše pro to, abych zjistil, že skutečná pravda se ukáže. Nikdo by neměl pochybovat o mém odhodlání," dodal francouzský mistr Evropy z roku 1984.

Už dříve však generální prokurátor Michael Laube uvedl, že Platini je v korupčním skandálu něco mezi svědkem a obviněným.

Korejský miliárdář porušil etický kodex FIFA

Obvinění pětapadesátiletého Valckeho, který byl generálním sekretářem od roku 2007, FIFA nekonkretizovala. Pravděpodobně se ale týká jeho angažování v nelegálním prodeji vstupenek na loňské MS v Brazílii.

Čong Mong-jun byl shledán vinným z porušení etického kodexu FIFA ve spojitosti s podporou korejské kandidatury na pořádání mistrovství světa v roce 2022.

"Můj trest zcela podkopal legitimnost a férovost příštích prezidentských voleb. Pokud ve FIFA zůstávají lidé, kteří jdou jen za vlastními sobeckými zájmy a urychlují tím pád FIFA, historie je bude tvrdě soudit. Spolu s nimi i prezidenta Blattera, který morálně zbankrotoval FIFA," prohlásil Čong Mong-jun.

Chronologie hlavních událostí současného korupčního skandálu FIFA:

27. května - Dva dny před kongresem federace s volbou předsedy zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů FIFA kvůli podezření z korupce. Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno 14 lidí, z toho devět funkcionářů FIFA a pět spolupracovníků marketingových firem.
29. května - Navzdory korupčnímu skandálu byl do funkce předsedy znovu zvolen devětašedesátiletý Švýcar Sepp Blatter.
2. června - Čtyři dny po svém znovu zvolení dal Blatter funkci k dispozici, později bylo rozhodnuto, že nové volby se uskuteční 26. února 2016.
2. července - Americké úřady oficiálně požádaly Švýcarsko o vydání sedmi fotbalových funkcionářů, kteří byli zatčeni v souvislosti s korupčním skandálem FIFA.
15. července - Do USA byl ze Švýcarska vydán první ze sedmi zatčených funkcionářů, někdejší viceprezident FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů.
25. září - Švýcarské úřady začaly v souvislosti s korupční kauzou vyšetřovat i Blattera, který je podezřelý ze zpronevěry a zneužití pravomoci, a šéfa UEFA Francouze Michela Platiniho, jenž v roce 2011 dostal od FIFA podezřelou platbu ve výši dvou milionů švýcarských franků.
8. října - Etická komise FIFA pozastavila Blatterovi a Platinimu na 90 dní výkon funkce. Na tři měsíce byl suspendován také generální sekretář FIFA Jérome Valcke.