Fotbalové Slovensko na svém premiérovém Euru dokráčelo do osmifinále, o „level" dál než Češi. Ti uhráli jediný bod a s ostudou se loučili už po skupině.

Nikdo z Čechů nemohl mluvit jako Hamšík. Nesměl. Slova bosse Miroslava Pelty o tom, že národní tým na Euru fungoval dobře, i skoro po týdnu připomínají dost nepovedený vtip.

S tou myšlenkou si můžete pohrávat už skoro čtvrt století: jak by se dařilo československému týmu, kdyby se federace nerozpadla?

Když tuhle otázku položíte Martinu Frýdkovi, vicemistrovi Evropy 1996 a pamětníkovi konce československých fotbalových časů, nadechne se a odpoví: „Poskládali bychom hodně zajímavý tým. Pro mě byla čest, když jsem se dostal do našlapaného federálního nároďáku, a myslím, že dnešní hráči by na tom byli podobně. Společný tým by na Euru minimálně postoupil ze skupiny."

Slováci by měli převahu

Ironií osudu by sestava současného Československa připomínala zlatý Bělehrad 1976, kdy do základu patřili jen tři Češi. Letošní Euro zastihlo Slováky ve výrazně lepší formě, zastavili je až mistři světa z Německa. „Slováci by určitě měli ve federálním týmu převahu," přitakává Frýdek. „Kromě formy bych se opřel o rychlostní typy, na kterých je dnešní fotbal založený. Slovensko jich má víc."

Řečeno s Peltou, společný československý tým většinou fungoval (skutečně fungoval), někdy víc než dobře. Československo uhrálo dvě stříbra na mistrovství světa (1934 a 1962) a před 40 lety slavně ovládlo Euro. Není vůči Slovákům nespravedlivé, že UEFA v roce 1993 všechny úspěchy přiznala nově narozenému Česku coby nástupnické zemi?

„Ve finále Eura 1976 hrálo v základu osm Slováků, takže titul by měl patřit oběma zemím," citoval list Frankfurter Allgemeine bývalého slovenského reprezentanta Miroslava Karhana.

Co bude dál? Československo se neobnoví, obě země zase musí spoléhat jen na své zdroje. A obě musí svá mužstva okysličit mladíky, aby měla šanci v kvalifikaci na mistrovství světa. Slováci už generační výměnu rozjeli, na Euro vzali obránce Škriniara a záložníka Dudu (oba 21). Divíte se, že je o ně nyní velký zájem?

„Nejde jen o jména, Češi musí změnit styl hry. Poučení z Eura je jasné: je účinnější hrát ofenzivně a soupeře trochu pozlobit, než jen stát v bloku a čekat," tvrdí Frýdek. „Mám pocit, že na mistrovství světa se ještě nikdy nikdo neprobránil."

Složený česko-slovenský tým

MARTIN MLS