„Začali jsme dobře a od prvních minut jsme soupeře zaskočili, ale Turecku se povedl první protiútok, byl z toho gól a pak se na nás lepila smůla," říkal Čech. „Teď jsme všichni zklamaní."

Co vám chybělo k lepšímu výsledku?
Před druhou půlí jsme věřili, že vyrovnáme. Turci by se tím dostali do složité situace, ale nepovedlo se. To rozhodlo.

Mrzí vás, že jste celý turnaj opakovali stejné chyby, které vás srážely?
Chyby bohužel k fotbalu patří. Někdy jich uděláte deset a gól z toho není, protože to nějak zachráníte, ale my udělali dvě chyby a bylo zle. Bohužel se nám to takhle sešlo právě na Euru.

Bylo to vaše nejhorší Euro v kariéře?
Jsem zklamaný, že se nám nepovedl právě tenhle zápas. První jsme hráli proti Španělsku, což byl horký favorit, zato proti Chorvatsku jsme ukázali charakter a odvahu bojovat do konce. A Turecko? Věřil jsem ve vítězství, ale bohužel.

Nastavil tenhle turnaj českému fotbalu nějaké zrcadlo?
Je dobré hrát proti nejlepším, můžete se od nich učit. Připravovali jsme se poctivě, dali jsme do toho hodně energie, ale nepřetavili jsme to v úspěšné Euro. Snažili jsme se, ale chyběla nám jiskra.

Záložník Plašil a útočník Lafata už oznámili konec v reprezentaci. Jak jste na tom vy?
Platí to, co jsem řekl před turnajem. Až překonám zklamání, v klidu popřemýšlím, co dál. Už v září začíná kvalifikace na mistrovství světa, takže se budu snažit rozhodnout co nejdřív, aby trenér věděl, jestli má cenu mě zvát, nebo ne.

Pokud v národním týmu skončíte, nebude vám líto, že vaší poslední akcí bylo zpackané Euro?
Výsledek nehraje roli. Jasně, vždycky je lepší končit úspěchem než zklamáním, ale moje rozhodnutí bude záviset na tom, jak se budu cítit. Nebude pro mě důležité ani to, jestli u nároďáku zůstane trenér Vrba nebo přijde někdo jiný. Bude to čistě na mně.

MARTIN MLS