"Jsou vlivy, které ovlivňují, jak se rozhodnu. Každý člověk reaguje na určité situace. Na mistrovství Evropy jsem chtěl, abychom minimálně postoupili ze skupiny, a pak se se v tom jednom zápase může stát cokoliv. Bohužel se nám nepovedlo postoupit, takže potom ty vlivy jsou, jestli dál pokračovat v práci, jestli se nevrátit na klubovou úroveň," řekl Vrba v rozhovoru pro fotbal.cz.

"A dá se říct, že neúspěch ve skupině trošku moje rozhodování změnil na tu stranu, že se chci vrátit k práci v klubu," doplnil dvaapadesátiletý trenér.

Odmítl, že by o odchodu do Machačkaly jednal už během šampionátu. "Sice jsem byl kontaktovaný, ale žádné konkrétní věci jsem nevěděl. Nic konkrétního jsem ani neměl. Během dvou let mě kontaktovalo pět šest agentů, že mi nabízí nějaké angažmá, ale všechno zmizelo. Nebudu tedy tvrdit, že odcházím, když nic konkrétního jsem neměl. Zažil jsem to za dva a půl roku několikrát a vůbec ta jednání pak neprobíhala, takže jsem vůbec neměl důvod říkat, že u reprezentace končím," řekl Vrba.

Vidí podobnost s Plzní

Angažmá ve třináctém týmu uplynulé sezony ruské ligy ho láká i proto, že klub je podle něj ve stejné situaci, jako když v roce 2008 přebíral Plzeň.

"Cítím, že to bude trošku budování mužstva. Anži chce vybudovat tým, aby okupovali vyšší příčky a v budoucnu se vrátili do pohárů. Vidím to podobně, jako když jsem přicházel do Plzně. Za tři roky se nám povedlo vybudovat mužstvo, které je možná v Česku nejúspěšnější za posledních šest let. Pokud se nám podaří mužstvo do dvou tří let dostat do pohárů, potom to angažmá může být úspěšné," uvedl Vrba.

Podmínky v Machačkale si pochvaluje. "Práce v klubu je jiná a prostředí v Anži bude také jiné. Je to trošku složitější, protože sídlo klubu je v Moskvě. Budeme dojíždět i na domácí zápasy. Podmínky, které tam jsou pro hráče i trenéry, jsou velmi zajímavé, to kluby v Česku mají těžko, možná nejlepší dva tři. Podmínky jsou tam mimořádné," uvedl Vrba, který byl u národního týmu od konce roku 2013.

Euro je pro něj zklamáním

S mužstvem vyhrál těžkou skupinu evropské kvalifikace, na šampionátu ale v náročné skupině se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem uhrál jen bod. "Působení u reprezentace hodnotím dvěma způsoby. Zaprvé, že jsme postoupili z velmi těžké kvalifikační skupiny, což jsem já osobně bral jako obrovský úspěch v mé trenérské kariéře. Mistrovství Evropy bylo z mého pohledu zklamání, bohužel poslední výsledky nebyly tak úspěšné, jak bychom si představovali," uvedl Vrba.

Je mu jasné, že po Euru čeká národní mužstvo obměna, protože někteří starší hráči skončili nebo skončí.

"Trenér, který přijde, by měl dostat prostor, aby se zapracovali mladí hráči. I když ho čeká velmi těžká kvalifikační skupina na mistrovství světa. Ale vrchol by měl přijít třeba při další kvalifikaci na ME. Proto i já, který jsem měl ještě rok a půl smlouvu, si myslím, že by bylo fér, aby nastoupil nový trenér, aby mohl budovat nové mužstvo, které bude v budoucnu třeba úspěšnější," dodal.