Vyhlášený smolař, jenž kvůli zdravotním trablům musel vynechat většinu sezony, si v bláznivé partii s Chorvatskem pochroumal zadní stehenní sval a Češi se budou muset ve Francii obejít bez něj.

Je to definitivní?
Vypadá to tak.

Zranil jste se při souboji?
Sami jste to viděli: vyvážel jsem míč a porazilo mě to. Nebyl tam žádný kontakt. Rval jsem se, co to šlo, abychom měli aspoň bod, a zaplatil jsem za to.

Souvisí tohle zranění s problémem, kvůli kterému jste nemohl hrát většinu jara?
Vůbec, tohle je něco jiného. Ale zase jde o zadní stehenní sval.

Cítíte frustraci?
Spokojený samozřejmě nejsem, ale stálo to za to. Kluky teď čeká nádherný zápas s Tureckem o všechno.

A co čeká vás? V Arsenalu vám skončila smlouva a jste bez angažmá.
Tohle zranění teď pro mě neznamená nic. Obětoval jsem se a udělal všechno pro to, abychom měli aspoň bod. To se povedlo a zůstáváme ve hře o osmifinále.

Ještě k zápasu s Chorvatskem. Čím to, že jste byli 75 minut tak nevýrazní?
Klasika: měli jsme problémy v rozehrávce. I já jsem se z mojí pozice pod hrotem těžko dostával do hry, musel jsem si pro míč chodit hlouběji. Tohle nás trápí delší dobu.

Proto jste se po druhém chorvatském gólu zklamaně chytil za obličej?
Je smutné, když dostáváme góly po obrovských chybách. Musíme se nad tím zamyslet. Jde o to, jestli jsme nepoučitelní, nebo jestli jsme schopní zápas dohrát.

Kdy se zápas podle vás zlomil?
Když jsme dali gól na 1:2. První půle byla špatná, nebylo tam vůbec nic. Když jsme snížili, všichni jsme cítili, že ještě máme šanci. Proto jsem ještě vybláznil fanoušky, aby nám pomohli. Bylo tam krásné spojení mezi námi a nimi, moc nám pomohli. Děkuju!

Když jste mluvil o prvním českém gólu, ulevilo se vám?
To bych neřekl. Ale chválím Škoďáka (střelce gólu Milana Škodu): viděl jsem, jak tam skvěle jde, a dával jsem mu to do prostoru. Měl jsem dost času, abych si míč přehodil na šajtli a dal to Milanovi přesně na hlavu.

Co vás nejvíc potěšilo? Soudržnost týmu, který se nevzdal ani za stavu 0:2?
Tohle jsme měli v týmu vždycky. I první zápas se Španělskem jsme hráli na hranici možností. Věděl jsem, že s Chorvatskem to musíme urvat silou, což se povedlo.

A co jste říkal na řádění chorvatských chuligánů na konci zápasu?
Mně to nepomohlo, vystydl jsem. (usmívá se) Jestli to pomohlo nám, nebo Chorvatům? To je spekulativní. Než to začalo, cítil jsem, že se dostáváme do varu, takže ta pauza pro nás dobrá nebyla. Ještě, že i tak jsme dokázali vyrovnat.

MARTIN MLS