"Nemyslím si, že naše éra skončila. Máme spoustu dobrých fotbalistů, španělská mládežnická struktura je silná, stejné je to i s kluby," řekl Del Bosque novinářům. "S naším stylem fotbalu můžeme pokračovat mnoho let a dosáhnout velkých věcí," doplnil pětašedesátiletý kouč.

Španělé letos chtěli napravit kolaps z MS v Brazílii, kde skončili už ve skupině, a jako první v historii vyhrát evropský šampionát potřetí za sebou. Po slibných úvodních triumfech nad Českou republikou (1:0) a Tureckem (3:0) však přišlo první klopýtnutí v podobě porážky 1:2 s Chorvatskem, která Del Bosqueho týmu přidělila do osmifinále silnou Itálii.

"Byli jsme na turnaj dobře připraveni. Odehráli jsme ve skupině dva slušné zápasy, ale gól od Chorvatů v poslední minutě nás ranil," přiznal Del Bosque.

V repríze finále minulého Eura po většinu času dominovali hráči "Azzurri". Španělé, které držel především výborný brankář David de Gea, začali opravdu hrát až v závěrečné dvacetiminutovce. Ta ale zase patřila bezchybnému italskému gólmanovi Gianluigimu Buffonovi.

Chybělo sebevědomí a odhodlání

"V první půli jsme byli trochu bojácní. Neměli jsme sebevědomí a odhodlání. Ve druhém poločase jsme víc riskovali, měli i nějaké šance, ale vyrovnat se nám nepodařilo," zhodnotil Del Bosque.

"Ale nemůžete pochybovat o naší touze a hladu po vítězství. Někdy je soupeř prostě lepší a to byl případ Itálie. Sice nehráli žádný krásný fotbal, ale byli dobří ve vzduchu, fyzicky silní a velmi nebezpeční," přidal bývalý kouč Realu Madrid.

Zatím neví, zda bude na reprezentační lavičce i na startu kvalifikace o postup na MS 2018. "Neříkám ano, ani ne. Nejdřív si musím promluvit s šéfem asociace. Musíme udělat to nejlepší pro španělský fotbal. Ale jeho zlatá éra zase začne," věřil Del Bosque, který vede národní tým od roku 2008.