Po páteční remíze s Chorvatskem není osmifinále Eura pro Limberského a spol. sci-fi, stačí nezakopnout v posledním zápase skupiny s Tureckem. „Myslím, že jsme ve větší psychické pohodě než Turci, kteří dvakrát prohráli, ale…" nadechl se Limberský.

Ale?
Karty jsou rozdané: kdo vyhraje, bude mít docela velkou šanci na postup. Bod asi stačit nebude, takhle nemůžeme kalkulovat.

Berete jako výhodu, že jste Turky potkali už v kvalifikaci?
Oni nás znají taky, takže tohle asi rozhodovat nebude. Máme je nastudované stejně, jako oni nás. Ale je možné, že se třeba vzájemně překvapíme. Rozhodnou detaily nebo třeba individuální chyba. Na Euru je hodně zápasů vyrovnaných, často se končí remízou a padá málo gólů.

Když jste mluvil o detailech, měl jste na mysli třeba karty? Fair play index je jedním z postupových kritérií.
Tohle neřešíme. Každý se soustředí na to, aby to uhrál na hřišti, ne aby vyhrál nějaký fair play index. Ale kdyby na to náhodou došlo, nemyslím, že máme nějak hodně karet. Takže když tak bychom ten index snad měli pozitivní.

Co se vám vybaví, když se řekne Turecko?
Zase narazíme na obrovskou kvalitu. Španělé i Chorvati patří k tomu nejlepšímu, co jsme na Euru viděli. A Turci? Ti jsou hodně nevyzpytatelní: někdy mají den blbec a někdy zahrají tak, že můžou porazit kohokoliv. Uvidíme, jak se vyspí, ale v první řadě musíme spoléhat sami na sebe.

Nezapomněl jste v turecké charakteristice na Ardu Turana, jejich největší zbraň?
Ten je vynikající! Jeden z nejlepších fotbalistů, které jsem potkal na hřišti. Skvělá technika, míč přilepený u nohy… Frajer.

A co vy? Jak jste zatím sám se sebou na Euru spokojený?
Vím, čeho jsem schopný, a nejsem úplně spokojený. Na druhou stranu, občas hrajete, co vám soupeř dovolí. Někdy to bylo jen o běhání a posunech. A když se moc nepotkáte s míčem, jako se nám to stalo se Španělskem, je těžké se do zápasu dostat.

Nehodilo by se vám hrát víc těžkých zápasů?
Kdybychom pravidelně hráli Ligu mistrů, zvykli bychom si. Před čtyřmi lety jsme ji s Plzní hráli a pak jsme byli na Euru v Polsku v pohodě. Letos je těžší se přizpůsobit, protože soupeři mají hráče z top klubů, zatímco půlka našeho týmu hraje českou nebo tureckou ligu. To se musí projevit.

Má váš tým ještě na víc?
Na fyzické limity jsme si sáhli, ale vždycky můžete zahrát líp. I když si myslíte, že jste byli skvělí.

Nebojíte se, že se vás před Tureckem dotknou změny v sestavě?
Změny v sestavě se můžou dotknout kohokoliv. Už jsem tady říkal, že nejde o mě, ale o to, abychom byli úspěšní jako tým. Změny nám můžou prospět. Pokud trenér Vrba nějaké udělá, doufám, že bude mít šťastnou ruku a proti Turecku to zvládneme.

MARTIN MLS