Zahrál si na dvou evropských šampionátech, v roce 2000 v Belgii a Nizozemsku a pak o čtyři roky později na úspěšném Euru v Portugalsku, kde český tým získal bronz. I když třetí místo bylo tehdy zklamání. Parta výjimečných hráčů v čele s Nedvědem, Kollerem či Poborským snila o titulu, ale semifinálová prohra s Řeckem zlaté sny rozprášila.

„Při vzpomínce na gól v prodloužení to ještě trošku zabolí," přiznává i s odstupem dvanácti let bývalý reprezentační útočník Vratislav Lokvenc. Rodák z Náchoda, který do velkého fotbalu vkročil v Hradci Králové, 
si v roce 2006 zahrál i na mistrovství světa v Německu.

Letošní Euro bude sledovat v televizi. „Budeme to mít těžké, abychom postoupili ze skupiny," říká k českému týmu  Lokvenc, který během své kariéry působil ve Spartě, Kaiserslauternu, Bochumi či Salzburgu a nyní se věnuje skautingu pro Basilej, kde také hrával.

Mistrovství Evropy začíná už v pátek. Oživují se vám vzpomínky na vaši hráčskou kariéru?
Když se na šampionát koukám v televizi, tak už moc ne. Už vzpomínkami nežiju. Přece jen je to už kupa let. Spíš se těším, že si teď Euro užiju jako divák.

Vyrazíte do Francie?
Ne. Vše budu v klidu sledovat u televize.

Vraťme se zpátky. Kdysi jste sám prohlásil, že šampionát v Portugalsku jste měli vyhrát. Stále vás ještě štve ten hořký gól Řeka Dellase v semifinále?
Určitě. Vzpomínka na gól v prodloužení ještě trošku zabolí. Řekové potom celý turnaj vyhráli. Ale dnes říkám, že jim to bylo asi 
ze shora přáno. I když hráli antifotbal, tak se dostali do finále a nakonec se stali mistry Evropy. Teď už si každý pamatuje jen vítěze.

A pojďme do současnosti. Jak vidíte šance českého týmu v těžké skupině se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem?
Myslím si, že bude hodně těžké, abychom postoupili ze skupiny. Španělé budou favority celého turnaje a podle mě skupinu vyhrají. 
O další místa se popereme my s Chorvaty a Turky. Ale nikde není psáno, že když budeme mít štěstí a bude nám trochu přáno, tak v úvodním zápase se Španělskem můžeme bod uhrát a  dobře vstoupit do skupiny.

Jenže další soupeř bude neméně těžký. Chorvaté prohlašují, že mají jeden z nejlepších týmů v historii a jména jako Modrič (Real Madrid), Rakitič (Barcelona) či Mandžukič (Juventus) jsou toho důkazem…
Já pořád říkám, že u nich zase hraje roli ta jejich jugoslávská mentalita. U nich záleží, jak se vyspí. Oni jsou schopní prohrát s kde kým, ale také celý turnaj vyhrát. Záleží v jaké fazoně budou, 
u nich nikdo neví, jak na tom jsou, jestli třeba hráči z top klubů nebudou po sezoně unavení. Hodně napoví jejich první zápas s Tureckem, který hrají o den dřív než naši.

I pro český tým může být výhodou, že na letošním Euro poprvé startuje 24 mužstev 
a do osmifinále postoupí ze šesti skupin i čtyři nejlepší týmy ze třetích míst…
Výhoda to je. A samozřejmě nejvíc pro mužstva, která jsou považována za outsidery. My nejsme favority, ale postup ze třetího místa bychom mohli zvládnout. Jinak obecně si myslím, že zvýšení počtu účastníků na čtyřiadvacet týmů ubere na kvalitě mistrovství Evropy. Podle mě model se šestnácti mužstvy byl daleko lepší.

Pozitivní zprávou pro český tým je návrat Tomáše Rosického po zranění. Vy jste ho zažil jako spoluhráče. Pro národní tým je nepostradatelný. Jak on vnímá tuhle roli?
On si to nepřipouští. 
Ví, že tohle je jeho asi poslední turnaj a chce si ho užít, a pro to udělá maximum. A není, co by ho mělo zaskočit. Jen smutné na tom je, že český národní tým stojí na pětatřicetiletém klukovi… Co jsem se s ním bavil, tak si chce Euro užít a hlavně si přeje, aby byl zdravý. Jinak na hřišti si vždycky svůj standard odvede.

Také vás překvapilo, jak Rosický téměř po roce vlétl na hřiště a v přípravě s Ruskem hrál výborně? Žádná pauza na něm nebyla znát.
On je typ, který má chuť se neustále po zranění vracet, jiný by to už dávno zabalil. A má opravdu výhodu v tom, že na něm vůbec není vidět, že třeba půlroku nehraje. Tohle je jediný fotbalista, který tohle umí (úsměv), nebo alespoň já nikoho jiného neznám.

Je nějaké jméno, které vám 
v konečné nominaci trenéra Pavla Vrby chybí?
Myslím, že třeba Schick tam měl být. Na tomhle turnaji mohl jedině získat. 
A také i pro další kvalifikaci, protože když bude podávat stabilní výkony a nestane se něco, co jeho fotbalový rozvoj zbrzdí, tak by na něm měl jednou český tým stát.

A také šlo využít Schickovy jarní formy. Navíc tři nominovaní útočníci Lafata, Necid a Škoda si jsou fotbalovým stylem až příliš podobní…
Právě. Schick umí a fotbalově má něco jiného, než tihle tři jmenovaní. Proto podle mě tam měl být. Ale nominaci určil trenér, stojí si za ní a my se o tom můžeme bavit až po turnaji, jestli bude úspěšný nebo ne.

Kdo z trojice Lafata, Necid, Škoda má podle vás největší šanci prosadit se?
Myslím, že v tuto chvíli je těžké tohle odhadnout. 
Třeba na ten první zápas se Španělskem je podle mě úplně jedno, který z nich nastoupí. Úspěch bude, jestli se vůbec dostane do dobré šance. Podle mě tam musí jít útočník, který bude schopen podržet balón a nahrát ho nabíhajícím spoluhráčům. Bude to mít těžké, protože na hrotu bude osamocený, jelikož budeme asi víc bránit. 
A pokud ho dopředu ostatní nedoplní a on bude ztrácet míče, tak se nikam nedostaneme 
a bude to průšvih.

Koho považujete za největšího favorita Eura? Jsou to poslední dvojnásobní vítězové ze Španělska?
Já favorizuji Francii.

A máte na turnaji nějakého černého koně?
To může být kdokoliv. Třeba dobře se jeví Slováci, odehráli dobrou přípravu, ale turnaj to je něco jiného. Samozřejmě se očekává, že spolu s domácí Francií se dál dostanou další favorizované celky jako Španělsko, Německo, Itálie a Anglie, dobrý turnaj by mohli odehrát i Portugalci. Ale je to těžké odhadovat. Víc nám napoví až první zápasy ve skupině, protože přípravné zápasy moc toho neřekly, trenéři sestavy spíš točili.

Je na Euro nějaký útočník, který vás coby bývalého kanonýra obzvlášť zajímá?
Jsem zvědavý, jak se ukáže Jamie Vardy, který měl v dresu Leicesteru super sezonu v anglické lize. A k tomu mě zajímá, jak se bude dařit Francii, tu jsem pořádně neviděl. A jsem zvědavý, jak zvládne roli favorita.

Nejsilnější zážitek na EURO: Fantastický obrat proti Nizozemsku
Byl to nejfantastičtější obrat v historii českého fotbalu. Tým Karla Brücknera nastoupil na Euro v Portugalsku v roce 2004 ve skupině proti Nizozemsku. „Tenhle zápas byl pro mě největším zážitkem. Prohrávali jsme 0:2 a dokázali to otočit na 3:2," zahřeje ještě teď vzpomínka Vratislava Lokvence. „Oranjes" brzy vedli 2:0, ale pak se začaly dít věci. Nedvěd a spol. se rozehráli k velkému výkonu a hvězdy Robben, van Nistelrooy či Seedorf se nestačily divit. Češi po gólech Kollera, Baroše a Šmicra  slavili velké vítězství. „Člověk to během zápasu nijak zvlášť neprožíval, protože na emoce a velké přemýšlení ani nebyl čas. Všichni jsme se soustředili jen na to, jak zápas otočit a vyhrát," usmívá se Lokvenc. „A v dalším utkání jsme pak porazili i Němce (2:1), kteří byli také favoritem. Tohle byly dva skvělé zápasy," dodal autor čtrnácti reprezentačních gólů.