Wales byl mezi osmi nejlepšími mužstvy velkého turnaje naposledy na mistrovství světa v roce 1958. Nyní se ve čtvrtfinále utká s vítězem nedělního duelu mezi Maďarskem a Belgií. Celkem na turnaji už padly tři vlastní branky, což se dosud na ME nikdy nestalo.

Zápas dvou ostrovních týmů, které dosud nikdy v play off na Euru nebyly, se dlouho nesl ve znamení pevných obran. Aktivnější byli překvapivě Severní Irové. Dallasovu střelu ale chytil brankář Hennessey, který vyškrábl i pokus Warda z dálky.

Velšané sice dali v první půli gól, ale Ramsey při něm stál v ofsajdu, takže sudí nemohli jeho trefu uznat. Více začali Velšané zlobit až ve druhé půli. Nejprve hlavičkoval Vokes těsně vedle, vzápětí se k přímému kopu postavil Bale a stejně jako při svých předchozích dvou trefách na turnaji mířil velmi dobře, ale brankář McGovern stejně bravurně zasáhl. Šlo o jedinou přímou střelu Walesu na branku.

Big-G a nešťastný gól

Přesto nakonec přeci jen skončil míč v severoirské brance. Rozhodnutí přinesla 75. minuta. Bale z levé strany poslal do malého vápna přízemní centr a McAuley musel hrát míč před dobíhajícím Robsonem-Kanuem. Balon ale zasáhl tak nešťastně, že si ho srazil do vlastní branky.

"Tohle si Big-G (McAuley) nezasloužil. Celý šampionát byl vynikající a my si z jeho hry můžeme hodně vzít," řekl severoirský záložník Steven Davis. "Je škoda, že jsme nevyužili šance v první půli. Teď jsme smutní, ale i tak to byla skvělá jízda. My i fanoušci jsme si to užili," dodal.

Wales už těsnou výhru udržel, přestože se při smolné srážce zranili hned dva jeho hráči. Kapitán Ashley Williams si poranil rameno a dokonce bylo připravené střídání, ale Williams ho důrazně odmítl a pomohl ubránit postupové vítězství.

"Soupeř byl v mnoha momentech lepší než my, ale ukázali jsme velkou vůli. Moji chlapci nikdy nic nevzdají, proto jdeme dál, i když to nebylo po hezkém výkonu," připustil trenér Walesu Chris Coleman. "Ale raději tu hodnotím postup po ošklivém výkonu, než abych vychvaloval naši hru po vypadnutí," dodal.

Osmifinále (Paříž/Park princů):

Wales - Severní Irsko 1:0 (0:0)
Branka: 75. vlastní McAuley. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child - Oliver, Pawson (všichni Angl.). ŽK: Taylor, Ramsey - Dallas, Davis. Diváci: 44.342.

Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Allen, Ledley (63. J. Williams), Ramsey, Taylor - Bale, Vokes (55. Robson-Kanu). Trenér: Coleman.
Severní Irsko: McGovern - Hughes, McAuley (84. Magennis), Cathcart, J. Evans - Ward (69. Washington), C. Evans, Davis, Norwood (79. McGinn), Dallas - Lafferty. Trenér: O'Neill.

Všechny výsledky a zápasy najdete na Deníku ZDE