„Po takovém turnaji je potřeba nový kouč," řekl na tiskové konferenci Sluckij. „Musím se omluvit za náš výkon. Vůbec nic jsme nepředvedli, umíme hrát mnohem lépe. Beru za neúspěch plnou zodpovědnost, času na přípravu týmu jsem měl dost. Je to moje chyba," dodal pětačtyřicetiletý trenér. Rusové skončili v tabulce skupiny B poslední s jediným bodem za remízu s Anglií.

Už od prvních minut bylo zřejmé, že potíže budou mít i v posledním zápase. Wales si v úvodním poločase vytvořil drtivou převahu a také ve třetím utkání na Euru dal gól jako první. Rusové přišli v 11. minutě o míč ve středu hřiště a Allen vyslal přihrávku za obranu na Ramseyho, který chladnokrevně přehodil vybíhajícího Akinfejeva.

Ve 20. minutě se Wales radoval podruhé. Po ruské ztrátě míče opět následoval rychlý protiútok, na jehož konci se po šťastné teči ocitl před brankou osamocený Taylor. Levý bek byl zřejmě podobně zaskočený jako ruští obránci a jeho první pokus brankář vyrazil, dorážku už ale Taylor poslal do sítě. Velšané se díky jeho premiérové reprezentační trefě jako první tým na turnaji dokázali prosadit dvakrát v prvním poločase.

Žalostně hrající Rusové si vytvořili prakticky jedinou šanci po hlavičce Dzjuby, kterou vyrazil Hennessey. „Jsem na hráče opravdu hrdý. Byli silní na míči, vytvořili si hodně šancí. Porážka s Anglií na nich nebyla vůbec znát. Dneska jsme si ten zápas užili," zhodnotil vystoupení svého týmu velšský kouč Chris Coleman.

Bale napodobil Baroše

Obraz hry zůstal i po přestávce stejný. Baleovy pokusy dlouho létaly mimo ruskou branku, v 67. minutě už ale mířil přesně a zblízka poslal šajtlí míč za Akinfejeva.

Bale se trefil potřetí za sebou a osamostatnil se na špici tabulky střelců turnaje. Stal se také prvním hráčem po Milanu Barošovi, který dokázal na Euru dát gól ve třech zápasech za sebou. Šňůra českého reprezentanta z ME 2004 však byla ještě o jeden zápas delší.

Šanci prodloužit tu svou ale dostane díky úspěchu velšského výběru i Bale. Naopak neúspěch Rusů znamená, že semifinálová účast z roku 2008 zůstává jediným postupem samostatného ruského týmu ze skupiny velkého turnaje.

„Chtěli jsme do posledního zápasu jít hlavně s tím, abychom měli šanci postoupit. A když se podíváte, jak těžkou skupinu jsme s Anglií, Ruskem a Slovenskem měli, tak je postup fantastický úspěch," řekl kouč Coleman. „Na mapě jsme jenom malá země, ale nadšení máme za celý světadíl," dodal.

Coby vítěze skupiny B nyní Wales v osmifinále čeká třetí tým ze skupiny A, C nebo D, tedy teoreticky i česká reprezentace. Zápas je na programu v sobotu 25. června od 18 hodin.

Skupina B (hráno v Toulouse):

Rusko - Wales 0:3 (0:2)
Branky: 11. Ramsey, 20. Taylor, 67. Bale. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark - Johannesson, Strömbergsson (všichni Švéd.). ŽK: Mamajev - Vokes. Diváci: 28.840.

Rusko: Akinfejev - Smolnikov, V. Berezuckij (46. A. Berezuckij), Ignaševič, Kombarov - Mamajev, Glušakov - Smolov (70. Samedov), Širokov (52. Golovin), Kokorin - Dzjuba. Trenér: Sluckij.
Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Allen (74. Edwards), Ledley (76. King), Ramsey, Taylor - Bale (83. Church), Vokes. Trenér: Coleman.

Tabulky všech skupin a další program najdete na Deníku ZDE