Na sluncem zalité náplavce na břehu Loiry v Tours se v sobotu odpoledne procházely davy lidí a hospůdky byly plné. Pro kolemjdoucího to mohl být důvod k úsměvu, ale kapitán reprezentace Tomáš Rosický o pár kilometrů dál zůstával vážný. „Dohrál jsem," řekl reportérům po tréninku, který už musel vynechat. Mluvil v krátkých větách a v očích měl smutek.

A ještě pár slov do televize: „Možná se tvářím uvolněně, ale je to jen maska."

Češi po vyšetření magnetickou rezonancí na Euru definitivně přišli o šéfa. Originální záložník s pověstí smolaře je zase zraněný a do konce turnaje se nestihne vykurýrovat. Černá sezona dostala smutnou tečku: jako by nestačilo, že se po letní operaci a zimním zranění mohl vrátit až na konci jara.

Nestíhali jste víkendové události sledovat? Deník shrnul poslední trable Tomáše R. do pěti otázek a odpovědí.

Co se mu stalo?

V páteční partii s Chorvatskem sice pomohl k zázračnému comebacku a remíze 2:2, jenže na konci zápasu si při sprintu s míčem pochroumal zadní stehenní sval. „Má tam parciální rupturu, chcete-li částečnou trhlinu vláken," vysvětlil lékař reprezentace Petr Zeman.

Nové zranění nesouvisí s tím ze zimy, to však není žádná útěcha. Češi se musí o postup do osmifinále mistrovství Evropy prát bez svého vůdce, což je zlá zpráva. Na druhou stranu, bez Rosického zvládli i podzimní finiš kvalifikace.

Jak dlouho asi bude chybět?

První předpoklad zní: tři až šest týdnů. Rosický stoprocentně vynechá zítřejší mač o všechno s Tureckem (Češi potřebují vyhrát) a protože Euro končí 10. července, je krajně nepravděpodobné, že by na turnaji ještě něco stihl.

Přesto dostane maximální péči od fyzioterapeutů a má kolem něj kmitat i vyhlášený profesor Pavel Kolář.

Změní se teď jeho role u týmu?

Snadná odpověď. Samozřejmě. Ve Francii zůstane a v týmu bude fungovat jako nehrající kapitán. „Pomůže nám, poradí, bude nás inspirovat," doufal záložník Josef Šural. „Rád bych, aby kluci porazili Turecko a já si mohl říct, že to stálo za to," reagoval Rosický.

Kdo ho zastoupí?

Kapitánskou pásku si na rukávu narovná Petr Čech, druhý služebně nejstarší hráč týmu a rekordman v počtu reprezentačních zápasů. Na pozici pod hrotem se nabízí Vladimír Darida, Daniel Kolář, Bořek Dočkal… Koho trenér Pavel Vrba vybere?

Může to ovlivnit jeho budoucnost?

„Platí, co jsem řekl před Eurem: po turnaji si zhodnotím situaci a rozhodnu se, co dál," pravil Rosický. Bylo by překvapení, kdyby v necelých šestatřiceti na podzim načal nový kvalifikační cyklus před mistrovstvím světa. Zranění komplikuje i shánění nového angažmá: bude ho Sparta ještě chtít?

MARTIN MLS