Oba osmifináloví soupeři se pyšní nesmírnou útočnou silou, na letošním Euru v Německu to ale moc nedokazují. Hlavně Francie, jeden z favoritů na zlato, se v základní skupině střelecky trápila a žádná smršť to nebyla ani v prvním vyřazovacím kole proti Belgii.

Právě naopak. Většina utkání se nesla ve velmi opatrném duchu, alespoň náznaky gólových šancí byly ojedinělé. Nakonec tak rozhodla náhoda, či spíš smůla na belgických kopačkách.

Pět minut před koncem základní hrací doby Vertonghen nešťatně tečoval střelu Muaniho. Ta nevypadala moc nebezpečně, ale zásah belgického stopera poslal míč do protipohybu brankáře. Bylo rozhodnuto, Belgičané už se v závěru na odpověď nezmohli.

Francie tak slaví postup do čtvrtfinále, v němž se utká s Portugalskem, které vyřadilo Slovinsko. Střelecká bilance týmu kolem Kyliana Mbappého je ovšem tristní: dokázal dát zatím jen tři góly, z toho jeden z penalty a dva vlastní.

„Dělali jsme všechno možné, abychom si vytvořili šance, a měli jsme jich víc než soupeř, ale vyčkávali jsme a nenechali se zatáhnout do jejich pasti. Za to jsem rád, ale samozřejmě nemůžeme vyhrávat zápasy jen na základě držení míče. Byl bych rád, kdybychom si vytvářeli víc šancí,“ hodnotil výhru francouzský trenér Didier Deschamps.

Hrdina Costa a Ronaldovy slzy

Ve druhém pondělním osmifinále byli ve Frankfurtu jasnými favority Portugalci. A parta kolem Cristiana Ronalda měla převahu, moc vyložených šancí si ale nevytvořila. Slovinci urputně bránili a čas od času se vydávali prověřit obranu soupeře rychlými brejky. Hlavně Šeškovo sólo – to už ve druhém poločase – hrozilo gólem, ale slovinský forvard zakončil prachbídně.

S blížícím se koncem základní hrací doby portugalský tlak sílil, ve zřejmě největší příležitosti se ocitl aktivně hrající veterán Ronaldo, ale i v tomto případě byl úspěšnější brankář Oblak. A šlo se do prodloužení.

V něm se dlouho nic zásadního nedělo, dokud ve 103. minutě nevlétl do slovinské šestnáctky nebojácný Jota a nevykoledoval si penaltu. Rozhodčí měl jasno dokonce bez zásahu VAR, což je na tomto šampionátu výjimka. Jenže Ronaldo k překvapení vyprodaného stadionu pokutový kop neproměnil, skvělý Oblak vyrazil míč na roh.

V očích portugalského kapitána a jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob se objevily slzy. Bylo znát, jak utkání prožívá.

Krátce před koncem prodloužení zahodil obrovskou šanci Šeško, který po hrozivé hrubce Pepeho šel sám na gólmana Costu. Ten ale Slovince s číslem 11 vychytal. Poprvé na letošním Euru tak došlo na penaltový rozstřel.

A fantastický Costa znovu úřadoval. Chytil první tři pokusy Slovinců, zatímco Portugalci byli ve všech třech případech stoprocentní (jako první napravil své selhání Ronaldo). Rozstřel skončil zřídka vídaným výsledkem 3:0, slovinský celek ke své škodě heroický výkon k vytouženému postupu nedotáhl.