Rozbité silnice, oprýskané paneláky, všudypřítomné vojenské hlídky, výhružně trčící hlavně tanků. Ne, maličké a zbídačené Podněstří, trpící snad všemi myslitelnými „postsovětskými“ neduhy a považované za nejchudší oblast Evropy, není právě místem, které by si lidé spojovali s blyštivou scénou milionářské Ligy mistrů.

Jenže zdání klame – Šeriff Tiraspol bere elitní fotbalovou scénu útokem.

Patrik Schick a jeho radost z gólu.
Fanoušci jsou (zase) u vytržení ze Schicka. Expert navrhl žlutou za zesměšňování

Nevěříte? „Bojovali jsme tak statečně! A měli jsme i trochu štěstí,“ rozplýval se lucemburský záložník Sebastien Thill, který v 90. minutě úterního zápasu na slavném stadionu Santiaga Bernabéua zařídil senzační výhru totálního outsidera nad domácím Realem Madrid 2:1. Pro ilustraci: sázkový kurz na výhru hostů byl 30:1…

Třicet střel nestačilo

Bujarý jásot hráčů Tiraspolu ostře kontrastoval z mrazivě zděšeným tichem, které čišelo ze spoře zaplněných tribun madridského svatostánku. „Bílý balet“ měl sice jasnou, místy až drtivou převahu, ale gól dal pouze Karim Benzema z penalty. Real si vůbec nepřipouštěl, že by zápas nezvládl, a když mu začalo téct do kopaček, nevěděl si rady.

„Soupeři vyšlo úplně všechno, nám nevyšlo vůbec nic,“ lakonicky konstatoval domácí trenér Carlo Ancelotti, jehož svěřenci sice hosty přestříleli 30:4 a držení míče měli bezmála 70 procent, ale přesto utrpěli ostudnou porážku.

Fanoušci Unionu Berlín.
Slavii čeká kultovní klub. Union bojoval se Stasi, pak fanoušci prodávali krev

Až nyní se tak většina fotbalové Evropy poněkud ustrnule ptá: co je to vlastně zač, ten Šeriff Tiraspol? Čeští fanoušci se ptát nemusejí, obzvlášť slávisté si ještě vzpomenou na zpackaný vzájemný dvojzápas v předkole LM v roce 2009. S Tiraspolem v pohárech hrály i týmy Sparty, Olomouce a Zlína.

Důstojníkům z KGB se daří

Do nejprestižnější Ligy mistrů se ale Šeriff probil až letos. Je to trochu paradox: mnohonásobný moldavský šampion je jedním z mála pozitiv, které může Evropě nabídnout mezinárodně neuznávané Podněstří. Ruskem podporovaný státeček na levém břehu Dněstru je jinak považován především za ráj pašeráků a rejdiště organizovaného zločinu.

Klub byl založen v roce 1997 dvěma bývalými důstojníky KGB, kteří se pustili do podnikání. Víc než úspěšně: holdingu Šeriff dnes patří s trochou nadsázky celé Podněstří – supermarkety, čerpací stanice, textilky, komunikační firmy či produkce kaviáru, to všechno kontrolují oligarchové Viktor Gušan a Ilja Kazmaly. Pod palcem mají i místní politiky.

Černozlaté dresy Venezia FC jsou hned podle několika médií těmi nejhezčími v Serii A.
Do Benátek už nejen na památky. Fotbal tam žije navzdory sérii bankrotů

Jejich největší chloubou je však nejúspěšnější fotbalový tým v regionu (Gušan je prezidentem klubu), jehož nový stadion a skvěle vybavené tréninkové centrum se pozoruhodně vymykají z okolní postsovětské bídy a ošuntělosti.

„Sportovní úspěchy Šeriffu Tiraspol jsou zcela nezakrytě využívány jako reklama na Podněstří a pomáhají utužovat vztahy s Ruskem,“ řekl pro Euronews moldavský politolog Mihai Isac.

Cizinecká legie

Pro samotné fanoušky je však hlavní, že poprvé mohou svůj tým sledovat v Lize mistrů a dokonce vidět Tiraspol, jak vítězí nad Realem Madrid… To už je pořádný důvod pro otevření nějaké té lahvinky.

Postup ze skupiny je nyní zcela reálný, protože Šeriff předtím vyhrál 2:0 nad Šachtarem Doněck a po dvou zápasech má plný počet bodů. Nyní si chce v Miláně vyšlápnout na Inter. „Sníme o postupu do osmifinále, to je náš sen,“ prohlásil po madridské senzaci kolumbijský kapitán Frank Castaneda.

Josef Bican.
Čeští fotbalisté, kteří strčí do kapsy Ronalda. Bican a hvězdy z vesnic

Mimochodem: v základní jedenáctce Šeriffu nebyl v úterý ani jeden hráč z Moldavska (nebo Podněstří): bohatí majitelé mají v kádru fotbalisty z Brazílie, Kolumbie, Mali, Ghany, Řecka, Lucemburska, Peru, Uzbekistánu a několika dalších zemí. „Jsme z mnoha různým zemí, ale to je naše síla. Dokážeme táhnout za jeden provaz,“ usmíval se hrdina dne Thill.