Zatímco šampioni z Letné koušou bolestivé vyřazení z boje o Ligy mistrů po penaltovém thrilleru s Kodaní (Sparta ještě bude usilovat o postup do Evropské ligy, v nejhorším případě má jistou Konferenční ligu), jejich tuzemští rivalové pohodlně míří vstříc postupu do play-off evropských pohárů. Slavia i Plzeň mají před odvetami pohodlný náskok, žádné drama se rozhodně nečeká.

Fotbalisté Viktorie Plzeň před úterním odletem do Valletty na Maltě
Plzeň chce z Malty přivézt postup i pátou výhru v řadě. Bucha: Půjdeme si za tím

Parta z Edenu nastoupí dnes od 20:00 do utkání s ukrajinským Dnipro-1 s výhrou 3:0 v zádech. „K Dnipru máme respekt, navíc nám chybí Ogbu, Lingr či Wallem, což byli v Praze jedni z rozdílových hráčů. Je to pro nás vzhledem k dalšímu vývoji sezony klíčový zápas, který určitě nepodceníme,“ ujistil kouč Jinřcihh Trpišovský.

„Máme skvělý výsledek do odvety, ale může to být jiný zápas. Musíme se na něj dobře připravit a zužitkovat výsledek z domácího zápasu,“ přikyvuje Michal Tomič.

Pro slovenského obránce ve službách českého vicemistra to bude návrat domů. Klub Dnipro-1, který vznikl teprve před osmi lety, kvůli ruské invazi na Ukrajinu totiž využívá azyl v Košicích. Další Slovák v týmu Slavie Jakub Hromada se přímo v Košicích narodil.

„Košice jsou mé rodné město, rodina i kamarádi odsud pochází. Určitě se půjdou všichni podívat. S fotbalem jsem tady poprvé, moc si toho vážím. Přípravu na zápas to ale nijak neovlivní,“ usmívá se Hromada.

Slavia doma přejela Dnipro-1:

Zdroj: Youtube

V případě postupu má Slavia jistotu pohárového podzimu, automaticky by měla zaručenou Konferenční ligu. O Evropskou ligu by si zahrála s dalším ukrajinským týmem, Zorja Luhansk.

Plzeň je rozjetá

Ještě pohodlnější náskok si přivezla na Maltu Plzeň. Viktoriáni doma Gziru přejeli, nasázeli čtyři góly a žádný nedostali.

„Je dobře, že jsme si doma vytvořili nások, ale nikdy nemůžete soupeře podcenit. Chceme hrát tak, abychom zápas dovedli do bezpečného konce, k tomu potřebujete dobrý výkon,“ říká kouč Plzně Miroslav Koubek.

Západočeši se po rozpačitém startu zmátořili, v posledních třech soutěžních zápasech nastříleli 12 gólů.

Zklamaní fotbalisté Sparty
Sen o Lize mistrů se rozplynul. Sparta padla v bláznivé přestřelce po penaltách

Na Maltě by i v době výkopu (19:00) mělo být přes 30 stupňů Celsia. „Bude vedro. Nezískáme superschopnosti tím, že budeme hrát na sluníčku. Plzeň bude opět lepším týmem. Neházíme ale ručník do ringu, budeme bojovat,“ vzkazuje kouč Gziry Darren Abdilla.

V závěrečném předkole Konferenční ligy by se Viktoria utkala s lepším z dvojice Tobol Kostanaj – Derry City. První zápas v Kazachstánu vyhrál Tobol 1:0.