V hlavním městě Ázerbájdžánu půjde kromě blyštivé trofeje a milionů o účast v Super Cupu, ve kterém se střetávají právě šampioni EL a LM. Letos bitvu gigantů v estonském Tallinu vyhrálo Atlético, které v madridském derby porazilo Real 4:2.

Finalisté 48. ročníku Evropské ligy, dříve Poháru UEFA, vzejdou z celkem 213 týmů z 55 členských zemí Unie evropských fotbalových asociací.

Uplynulý ročník ovládlo Atlético Madrid. Ve finálové klání smetlo v Lyonu Olympique Marseille 3:0, když dvěma góly přispěl k triumfu Antoine Griezmann a třetí trefu přidal kapitán Gabi. Bitva o titul však zanechal i jednu kaňku. Fanoušci Olympique zdemolovali na stadionu na 100 sedaček, poškozené zůstaly i dveře, turnikety či kamery bezpečnostního systému. „Věc jsme předali policii,“ nezbývalo nic jiného zástupcům Lyonu.

Náplast pro Slavii

UEFA doufá, že se podobné výtržnictví nebude opakovat i v Baku. Tamní víceúčelový Olympijský stadion, sloužící především fotbalu a atletice, patří mezi nejmodernější. Postaven byl v roce 2015 a do ochozů se vměstná 69 870 diváků. Po svém otevření pořádal v roce 2015 první Evropské hry. V roce 2020 se pak stane jednou z hostujících arén pro mistrovství Evropy ve fotbalu.

Dostat se do Baku na finále EL se v letošním ročníku soutěže pokusí i čeští zástupci. Jistotu základní skupiny má již Slavia. Pražský celek si bude moci zlepšit náladu po vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů s Dynamem Kyjev. Navíc, když sen o milionářské soutěži měl pořádně hořkou tečku. V odvetě na půdě Dynama polští sudí v čele Stefanskim neuznali gól Stanislava Tecla, v samé závěru pak zcela nepochopitelně ignorovali ofsajd domácího Arťoma Besedina.

Šéf pražského klubu Jaroslav Tvrdík okamžitě na twitteru upozornil na fakt, že místopředsedou evropského fotbalu je Hrihorij Surkis – bratr šéfa Dynama Kyjev. „Už vím, proč nedostávají góly,“ utrousil zase trenér „sešívaných“ Jindřich Trpišovský.

Slavia už nesmazatelnou stopu v EL zanechala. V sezoně 1995/1996 si zahrála semifinále, ve kterém padla s Bordeaux. V sezoně 1999/2000 prohrála ve čtvrtfinále s anglickým celkem Leeds United.

Premiéra pro Jablonec

O své místo na výsluní v pohárové Evropě se bude prát i Jablonec. Ten získal jistotu jako třetí tým české fotbalové ligy. Navíc převzal pozici vítěze MOL Cupu, který ovládla právě Slavia.

Jablonec se představil šestkrát v předkole EL, brány hlavní soutěže ale otevře letos poprvé. „Hráči se sami přesvědčí, že Evropská liga je náročná, zajímavá a že hrát v ní jeden rok nestačí,“ upozornil trenér Jablonce Petr Rada.

Úřadující šampion Atlético ovládlo EL potřetí v historii (2010, 2012, 2018). Jediným klubem, který zatím dokázal vyhrát prestižní soutěž třikrát za sebou je Sevilla, ta zlatý hattrick slavila v letech 2014 až 2016. Kam až se probojují české kluby?