Sám přitom věděl, že ta zpráva musela přijít.  „I když jsem čekal, že Pelé už nebude žít dlouho, poté, co mu lékaři před několika dny vysadili léky, jsem zalapal po dechu,“ dodal novinář. A stejně jako miliony Brazilců po celém světě cítil, že svět přišel o mimořádného člověka. „Pelému se v Brazílii říká prostě král. Byl všeobecně obdivován pro své fotbalové umění, ale stejně jako cizinci vidí Václava Havla v heroičtějším světle než Češi, kteří měli možnost vidět jeho život zblízka a podrobněji, mají Brazilci na Pelého komplexnější názor mimo jeho fotbalovou kariéru,“ uvedl Golgo.

Utkání 8. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - FK Pardubice, 11. září 2022, Ostrava. František Valošek.
Hudba v posteli a „Populárova“ bižutérie: Pelé je nejvýš, říká legenda Baníku

A i když se nyní Brazílie cítí jako sirotek, mělo jeho zázračné dítě řadu chyb. Podle Golga někteří kritizují například Pelého mlčení o vojenské diktatuře, v níž se Brazílie nacházela v letech 1964-1985. „Pózoval s vojenskými diktátory a nikdy režim nekritizoval. V tomto smyslu je tedy vnímán trochu jako Karel Gott v českých zemích: král, který se ale systému nepostavil,“ rozvedl Pelého stinnou stránku Golgo.  

Další skvrnou na Pelého image dle novináře bylo, že se odmítl setkat s jednou ze dvou dcer, které měl mimo manželství. „Den před Pelého smrtí Pelé jako poslední gesto pokání zavolal do nemocnice dva syny této dcery a vyfotil se s nimi, čímž zpečetil smír. Jinak nás Pelé tak trochu rozčiloval i tím, že se mnohokrát pokoušel stát zpěvákem. Bohužel jeho nadání pro hru na akustickou kytaru a zpěv bylo přesným opakem jeho talentu pro hru s míčem,“ doplnil novinář.

Bude mít státní pohřeb?

Tak jako u jiných osobností, tak i u Pelého se prakticky okamžitě po jeho skonu začalo řešit, jaký bude mít pohřeb. Mnozí spekulovali, zda to nebude pohřeb státní. To však Golgo odmítá. „Takovou poctu umožňují brazilské zákony pouze vrcholným politickým představitelům,“ nastínil další dny novinář.

V případě Pelého však Brazílie vyhlásila oficiální třídenní smutek. „Stát São Paulo z něj udělal sedmidenní a požádal, aby se pohřeb konal na stadionu Vila Belmiro jeho týmu Santos,“ uvedl Golgo a dodal, že v Brazílii se pohřby, na rozdíl od severní polokoule, konají zhruba šest hodin po úmrtí. „Pelé však bude na svou žádost výjimkou a počká do pondělí, protože jeho rodina chce, aby se nejdříve nově zvolený prezident Lula v neděli ujal úřadu. Aby pohřeb neukradl pozornost prezidentově inauguraci,“ upřesnil novinář.

Teenager Pelé se po vítězném finále MS 1958 rozplakal, utěšoval ho brankář Gilmar.
Svět truchlí. Pelého oplakávají Messi a Ronaldo, úmrtí legendy zasáhlo i Bolta

Ten se s fenomenálním fotbalistou setkal poprvé v roce 1996 během olympijských her v Atlantě. „Pelé měl na starosti takzvaný Brazilský dům, který se nacházel poblíž Českého domu, který vedla Magda Vašáryová. Překvapilo mě, jak byl přístupný, každému se věnoval,“ zavzpomínal Golgo.

Samotný Pelé navštívil Českou republiku dvakrát. V Českém Krumlově si oslavil první výročí svého posledního manželství. Navštívil také Brno, Ostravu a Kutnou Horu. „V Praze Pelé rád jedl v Restauraci Na staré hospodě v Hloubětíně a jednomu reportérovi řekl, že si zamiloval českou kachnu s červeným zelím. Pelé se dokonce naučil říkat děkuji a dobrý den,“ dodal pro Deník Fabiano Golgo.