„Členové výkonného výboru FAČR se v úterý sejdou, aby řešili situaci reprezentace v kvalifikaci o postup na EURO 2024,“ oznámil v pondělí Petr Šedivý, tiskový mluvčí Fotbalové asociace.

Na jednání v sídle svazu na Strahově jsou přizvaní kromě reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého i technický ředitel FAČR Erich Brabec a předseda Sportovní rady FAČR Vladimír Šmicer.

Kapitán Tomáš Souček zajistil z penalty důležitou výhru nad Faerskými ostrovy
Poláci jsou ještě marnější. Cesta na Euro je volná, tohle Češi nemůžou zpackat

Že půjde kouč Šilhavý na kobereček, to bylo jasné už po ostudě v Albánii (0:3). Na tom se předseda FAČR Petr Fousek shodl s ostatními členy výboru ještě ve čtvrtek v noci po utkání.  Sám kouč ohledně případné rezignace mlžil.

Proč ale FAČR nejednala okamžitě? „Výkonný výbor se nemohl sejít hned v Albánii, protože výjezdu na utkání se účastnila pouze polovina jeho členů. Zásadní otázky tohoto typu projednává výkonný výbor vždy pouze prezenčně, a proto bylo úterý nejdřívějším možným termínem jednání,“ píše se v tiskové zpravě svazu.

Povinné vítězství

V pátek ráno před odletem z Albánie oznámil Fousek všem hráčům a realizačnímu týmu, že v neděli proti Faerským ostrovům povede tým Šilhavý a také že v následujícím týdnu se uskuteční jednání výkonného výboru.

„Vedení FAČR bylo ve shodě s technickým ředitelem Erichem Brabcem a předsedou sportovní rady Vladimírem Šmicerem, že velmi krátký interval mezi čtvrtečním venkovním utkáním v Albánii a nedělním domácím zápasem proti Faerským ostrovům vylučuje zásahy do přípravy mužstva a naopak vyžaduje maximální koncentraci na nadcházející duel,“ zněl postoj FAČR.

Albánie - Česko: Jaroslav Šilhavý ještě před zápasem
Trpišovský, cizinec, nebo snad trenér žen? V sázce je český fotbal

Reprezentace v neděli Faerské ostrovy porazila brankou kapitána Tomáše Součka z penalty. Národní tým se tak před listopadovými zápasy proti Polsku a Moldavsku nachází na druhém místě tabulky, které zaručuje přímý postup. Ke splnění mise budou nejspíš stačit dvě remízy. Není však jisté, jestli u toho bude Šilhavý. Je nabíledni, že ho svaz hodí přes palubu ještě před koncem kvalifikace.

„V momentě, kdy výkonný výbor rozhodne, že odcházím, tak prostě odejdu,“ pravil smířeně Šilhavý.