FIFA dnes pětatřicetiletému obránci Dinama Záhřeb zastavila činnost na deset zápasů.

"Zvážili jsme všechny okolnosti a zejména závažnost celého incidentu. Proto se disciplinární komise rozhodla udělit desetizápasový distanc," citovala prohlášení FIFA agentura Reuters.

Odvolání? Prominutí zbytku trestu? Spíše ne.

Aby toho totiž nebylo málo, hráč musí zaplatit pokutu ve výši 30.000 švýcarských franků (asi 677.000 korun). A hlavně - během trestu nesmí navštěvovat zápasy chorvatské reprezentace. To znamená, že ani nesmí do Brazílie.

"Jsem verdiktem velmi zklamán a Josipa je mi moc líto. Znám ho dlouho a určitě neměl v úmyslu nic špatného," uvedl reprezentační trenér Niko Kovač.

Bývalý fotbalista Hamburku, Herthy Berlín a Hoffenheimu byl potrestán za to, že po výhře 2:0 v odvetě baráže v Záhřebu s mikrofonem v ruce směrem k fanouškům skandoval slova "za dom", na což mu kotel odpovídal "spremni". Zmíněná věta, která znamená "Pro vlast připraveni", se za druhé světové války používala jako oficiální pozdrav ve fašistickém Nezávislém státu Chorvatsko.

Australský rodák už krátce po zápase dostal za incident pokutu 25.000 kun (zhruba 90.000 korun) od záhřebského státní zastupitelství.

Podle něj Šimunič porušil zákon o vyvolávání nepokojů na sportovních utkáních.