Po celou sezonu předváděl katalánský klub nejlepší show, skutečnou podívanou… „Proto je skvělé, že spravedlnost existuje,“ říká Samuel Eto’o.

Sedmdesát tisíc přímých účastníků velkého finále Ligy mistrů uctilo šampiony.

Jen pro jednoho člověka bylo v tu chvíli dění na ploše druhořadé. Kovorytci, který ve spěchu zvěčňoval na 54let starý pohár nového majitele.

FC Barcelonu.

Právoplatný triumfátor ve Věčném městě Římě dokonal úžasný rok celého týmu i kouče Josepa Guardioly.

Barca se potřetí ve své historii raduje z vítězství, božský „Pepe“ zase z neuvěřitelné trenérské premiéry – v této sezoně vyhrál vše: ligový titul, domácí pohár i Ligu mistrů. „Je to báječný rok, ani ve svých nejdivočejších snech jsem si nic podobného nepředstavoval,“ vzlykal kouč.

Barcelona udivovala od srpna do května, předváděla nejpohlednější hru, bavila diváky, drtila soupeře. „Stál za námi bůh. Je skvělé, že existuje spravedlnost. Zasloužili jsme si to,“ řekl Kamerunec Samuel Eto’o.

Barcelona se netradičně musela hrabat už v 3. předkole. První, kdo odnesl její běsnění, byla Wisla Krakov i s Čechem Tomášem Jirsákem. „Jsou jako z jiného světa. Neskutečně pohybliví,“ říkal v létě Deníku po vyřazení (1:4).

Ani základní skupina neměla přidělat potíže. Taky že ne. První tři kola = tři výhry a skóre 10:2. Postup byl jistý. Hračičkové kolem Messiho, Iniesty a Xaviho se pak už jen bavili. V posledním kole si dokonce náhradníci mohli dovolit i domácí porážku se Šachtarem Doněck, pozdějším vítězem Poháru UEFA.

V odvetě osmifinále odnesl ofenzivní průvan na Nou Campu (5:2) Lyon, v prvním čtvrtfinále zase Bayern, který už zaklínal blížící se debakl 4:0.

Až jednoznačný průběh přibrzdila Chelsea. Barca, i když byla lepší, stála na hranici vyřazení, ale gól v nastaveném čase ji poslal do římského finále. To opanovala rovněž.

„Náš tým si triumf zasloužil. Nakonec ani nevíte, jak slavit,“ dodal vysmátý Eto'o, střelec prvního gólu. Když se radoval, plácal si do předloktí a běžel k rohovému praporku. „Bylo to pro tátu,“ vysvětloval Eto’o.

Podobně nezvykle se radoval i Messi, malý velký génius, když dal gól hlavou. Vyzula se mu kopačka, sebral ji, políbil a mířil také k rohu. „Doufám, že už jeho jméno vyrývají na Zlatý míč,“ prohlásil trenér Guardiola.

Úžasné zakončení jedné velké sezony ale narušily ještě větší nepokoje v Barceloně. Na sto tisíc fanoušků se sešlo na Katalánském náměstí a na obřích obrazovkách sledovalo zápas. S koncem duelu vytryskly gejzíry emocí, létaly vzduchem až do hluboké noci. Jak myslíte, že dopadl zásah policie, když se snažila slavící dav rozpustit? Stovkou zadržených a sto padesáti zraněnými.

(zel, dh)