Pro ruskou reprezentaci verdikt s největší pravděpodobností znamená konec v kvalifikaci mistrovství světa. V ní se 24. března měla představit v semifinále play off s Polskem a v případě postupu by narazila na Česko, nebo Švédsko. Ruské fotbalistky zase nejspíš přijdou o účast na červencovém Euru v Anglii.

Fotbalová asociace ČR, která stejně jako Švédsko i Polsko už dříve oznámila, že proti Rusku odmítá nastoupit, postoj FIFA a UEFA uvítala. Mimo jiné i proto, že národní tým se může v klidu připravovat na semifinále se Švédskem.

Ruský miliardář Roman Abramovič.
Konec ruského miliardáře. Abramovič předal dozor nad Chelsea radě klubové nadace

"Z interního prostředí jsme měli signály o tom, že situace směřuje k tomuto rozhodnutí. Zvlášť poté, co se k pozici Polska, Švédska a České republiky začaly přidávat další svazy." uvedl na webu předseda asociace Petr Fousek.

"Vedení FAČR zůstává samozřejmě i nadále v permanentním kontaktu s FIFA a UEFA, aktuálně například i v otázce toho, zda baráž o účast na světovém šampionátu v roce 2022 zůstane v původním formátu, či zda v tomto směru dojde k nějaké změně," přidala asociace.

Spartak Moskva končí v Evropské lize

V evropských pohárech se rozhodnutí týká Spartaku Moskva, který se měl v březnovém osmifinále Evropské ligy postavit Lipsku. Oba zápasy byly zrušeny a německý celek bez boje postoupil do čtvrtfinále.

Ruský svaz zareagoval na suspendaci rozhořčeně. "Rozhodnutí má jednoznačně diskriminační charakter a poškozuje velké množství sportovců, trenérů, zaměstnanců klubů a reprezentací a především miliony ruských a zahraničních fanoušků, jejichž zájmy musí mezinárodní sportovní organizace v první řadě hájit," uvedl svaz v prohlášení.

Fotbalový Baník Ostrava nabízí přes spřátelený Ruch Lvov pomoc ukrajinským dětem. Zleva Sergij Zajcev a Roman Holiš.
Baník Ostrava přichází s pomocí ukrajinským dětem. Nabízí náhradní domov s péčí

"Celý fotbal je jednotný a plný solidarity ke všem lidem na Ukrajině. Oba předsedové doufají, že situace na Ukrajině se velmi rychle a výrazně zlepší a fotbal bude nástrojem k míru a jednotě," uvedly FIFA a UEFA.

UEFA zároveň oznámila, že s okamžitou platností ukončila partnerství s ruskou státní společností Gazprom, která byla hlavním sponzorem jejích nejvýznamnějších soutěží, mistrovství Evropy a Ligy mistrů.