"Stojíme za Glenem," stálo na černých tričkách, která si finští fotbalisté natáhli. "Všichni vyjádřili jednoznačnou podporu Glenu Kamarovi, jenž byl minulý čtvrtek vystaven rasistické urážce," doplnil oficiální instagramový profil finské reprezentace.

Všímáte si rozdílu? V zemi na severu Evropy mají jasno, v tomto duchu informují veřejnost i tamní média.

Ondřej Kúdela
Aféra Kúdela: Slavia chce klid, ve Skotsku volají po vyloučení z Evropy

"Štve nás, čemu byl vystaven," řekl finské televizi Yle obránce Joona Toivio. Slávisté jsou bráni jako klub padouchů. "Bavili jsme se o tom už v klubu. Bylo to velké téma," prozradil útočník Teemu Pukki, který působí v Anglii, kde obléká dres Norwiche.

Přidal se i kapitán národního mužstva Tim Sparv, jenž má mimochodem dítě s českou modelkou Jitkou Nováčkovou.

Finové se dokonce rozhodli spojit s UEFA, což prozradil sekretář svazu Marco Casagrande. "Ve hře je distanc pro hráče," poznamenal.

Kamara vystoupil na tiskové konferenci

Rozepře mezi Kúdelou a Kamarou je jedním z prvků, které naprosto zastínily fakt, že Slavia poměrně jednoznačně tým z Glasgowa vyřadila a postoupila do čtvrtfinále Evropské ligy. Zapadla také brutální hra Rangers, jež vyvrcholila útokem na hlavu Ondřeje Koláře. Brankář po něm skončil se zlomeninou v obličeji.

Pro Ondřeje Koláře skončil zápas proti Glasgow Rangers frakturou lebky.
Vztek na Slavii. Tvrdík řekl, jak dopadl Kolář po likvidačním zákroku

Další atak přišel po duelu. Právě Kamara podle svědectví slávistů v útrobách stadionu Ibrox napadl Kúdelu.

Kvůli tomu vedení Slavie, jak uvedl web Seznam Zprávy, uvažuje o podání žaloby na klub i Kamaru. "Protokolujeme výpovědi hráčů a členů realizačního týmu ve spolupráci s advokátní kanceláří a notářem a v následujících pracovních dnech doplníme celé trestní oznámení dalšími relevantními skutečnostmi. Naším zájmem je důkladné prošetření věci a spravedlnost," napsala na svém webu Slavia a později vyzvala k trpělivosti. 

Jaký je Kamara?
Deník už v neděli požádal dva finské novináře o vyjádření i přiblížení Glena Kamary a jeho pověsti. Žurnalisté ze severu Evropy se k případu vyjádřit nechtěli.

Nicméně Finové už tolik neřeší, že Slavia odmítla rasismus a že Kamara měl být posléze sám v roli agresora.

V reprezentaci berou hvězdu z Rangers jako hrdinu. Dokonce i trenér Markku Kanerva před zápasem s Bosnou a Hercegovinou neváhal Kamaru poslat před novináře. 

"Neptejte se na incident, neodpoví. Tak mu to doporučil právník," zaznělo od Suomi.

Rasismus se nevyhnul ani „zlobivému dítěti“ italského fotbalu Mariu Balotellimu.
Rasismus jako nekonečná šňůra. Pět případů, které zahýbaly světem fotbalu

A tak Kamara jen řekl to, že si váží podpory. "Jsem všem vděčný," dodal 25letý rodák z Tampere, jehož rodiče pocházejí z afrického státu Sierra Leone.