Předem je nutno konstatovat, že alespoň s jedním postupem ze skupiny se počítalo. Hlavním favoritem byla Slavia, ostřílený pohárový harcovník. Jenže sešívané družině jako by jaksi došla šťáva. I přes poměrně příznivý los v Konferenční lize zůstal tým trenéra Jindřicha Trpišovského za očekáváním. Herně i výsledkově.

Zklamaní fotbalisté Slavie po vyřazení z Konferenční ligy
Tvrdík v kabině Slavie. Nehledáme alibi. Vrátíme se silnější, pronesl šéf klubu

„Postup do jarní části není povinnost, ale vzhledem k tomu, jakou jsme měli cestu do skupiny, a pak v ní vyhráli jen dva zápasy ze šesti, to je velké zklamání,“ řekl Trpišovský otevřeně.

Podle něj se sešlo víc negativních faktorů – náročný program, zranění některých opor, nevyužité střelecké šance. „Měli jsme z toho vytěžit víc bodů, ambice jsme měli,“ dodal trenér.

Cenná i tvrdá škola

Pokud jde o Plzeň, která startovala o patro (spíš o dvě patra) výš, obřím úspěchem byl už samotný postup mezi evropskou elitu v Lize mistrů. Jakmile však škodolibý los poslal Viktorii do cesty Bayern Mnichov, Barcelonu a Inter Milán, bylo jasné, že tady to s pohárovým jarem moc žhavé nebude.

Západočechy přesto mrzí, že skončili bez jediného bodu.

Fotbalisté Glasgow Rangers inkasují v Lize mistrů gól od Ajaxu.
Ještě horší než Plzeň? Slávisté posílají kapesníčky do Skotska, fanoušci běsní

„Už postoupit ze tří předkol bylo nesmírně složité,“ upozornil kouč Michal Bílek. V samotné skupině už byly karty rozdány jasně. „Dělali jsme, co jsme mohli. Víme, že jsme byli nejslabší. Ale i tak věřím, že těch šest zápasů nám zvedne sebevědomí,“ uvedl Bílek s tím, že duely s velkokluby (byť prohrané) jsou pro jeho hráče cennou školou.

Rozhodly maličkosti

Třetím do české pohárové party bylo Slovácko, které se v Konferenční lize uvedlo vcelku sympaticky. V silné konkurenci rozhodně neudělalo ostudu a při troše štěstí a menší nepřízni rozhodčích mohli posbírat víc než pět bodů.

„Kromě prvního poločasu v Nice nás nikdo vyloženě nemačkal. Všechna utkání rozhodovaly maličkosti,“ ohlédl se trenér Martin Svědík.

Fotbalisté Slovácka se v pátek doma utkali v Evropské konferenční lize s Kolínem nad Rýnem.
Glosa Libora Kopla: Slovácko musí brát soupeři fakt vážně. Do Evropy se vrátí

Pro pořádek připomeňme, že v pohárech zcela vyhořela Sparta, jež ostudně ztroskotala v předkole Konferenční ligy hned na první nevysoké překážce.

Špatná zpráva

Teď ale k už zmíněnému koeficientu. Faktem je, že české kluby na jaře žádné body nepřidají, což je může stát klíčovou patnáctou příčku, zaručující v sezoně 2024/2025 pět zástupců v pohárech. Nyní je Česko čtrnácté, jenže ve zbytku sezony je mohou přeskočit Norové (jeden tým stále ve hře), Ukrajinci (dokonce dva týmy) a teoreticky i Dánsko (jeden tým).

Trenér Plzně Michal Bílek
Ponížený mistr. Plzeň převzala nelichotivý primát, Sparta už není nejhorší klub

„Je to nepříjemné, chtěli jsme vytěžit víc bodů a jít do jara i kvůli koeficientu. Nám se dařilo pravidelně přispívat v minulých sezonách, letos je ten příspěvek bohužel chudší,“ mrzí Trpišovského.

Podzimní pohárové vystoupení tak zřejmě věrně odráží stav českého fotbalu. Bohužel. Úspěšná tažení Slavie v minulých letech byla spíš výjimkou, než potvrzením vzestupné tendence. Teď přišel pád do reality.