Když někdejší záložník ve službách České Lípy, Olomouce či Teplic přišel před deseti lety s myšlenkou turnaje pro mladé fotbalisty z menších klubů, dorazilo mu na úvodní ročník necelých 200 účastníků. Dnes se může na svém prvním kulatém jubileu, které již tradičně obohatí finále v Horních Počaplech, pochlubit téměř desetinásobným nárůstem zájemců.

Pavla Kuklová - kondiční trenéra Hodkovice.
Žena cepuje teenagery i rezervu. Co ji přivedlo k fotbalu? Viděla trénink syna

Za deset let Kába Cupu prošlo pod křídly zakladatele Jiřího Kabyla okolo 7000 fotbalových nadšenců ze 195 různých oddílů. Postupně se z okresu Mělník rozšířil do všech 12 okresů Středočeského kraje a desátý ročník navíc obohatí rovněž pět hostů z dalších koutů domácí fotbalové mapy. 

„Za celou tu dobu jsme s Kába Cupem udělali obrovský progres. Turnaj se nám podařilo posunout po všech stránkách a jsem moc rád, že za námi každým rokem přijíždí větší počet fanoušků našeho projektu,“ neskrýval nadšení bývalý fotbalista, jenž po aktivní kariéře nastoupil na dráhu delegáta soutěží.

Miroslav Holeňák, trenér FK Varnsdorf.
Po klidném moři je zastihla velká bouřka. Holeňák věří, že se tým poučil

„Nabídnout těm dětem jedinečné zážitky, zahrát si o zajímavé ceny a celkově v nich budit nadšení k tomuto sportu, to je na tom to nejkrásnější. A jejich zapálení a upřímná radost všech účastníků jsou poté pro mě jakožto patrona velkým zadostiučiněním,“ dodal Kabyl na oficiálním zahájení desátého ročníku v pražských Třeboradicích.

Kába Cup pomůže nemocné Magdalénce 

Každým rokem nabízí Kába Cup svým vítězům zájezd na německou Bundesligu, kam se šampioni posledního turnaje z Unhoště vydají také letos v prosinci. Při pátém ročníku si vítězové pro změnu užili dvoudenní výlet za fotbalem do Salzburgu, ve hře jsou pravidelně rovněž vstupenky na reprezentaci, evropské poháry či ligová utkání.
 
Kromě pravidelné charitativní dražby dresů jmen jako Tomáš Rosický, Petr Čech, Jaromír Jágr či dokonce Cristiano Ronaldo se Kabyl se svým projektem věnuje i dalším dobročinným akcím. Například od 8. ročníku je Kába Cup adoptivním rodičem tučňáka v ZOO Praha, zároveň je každý turnaj spojený s příběhem nemocného dítěte.

Bývalý ligový záložník a patron projektu Kába Cup Jiří Kabyl.Bývalý ligový záložník a patron projektu Kába Cup Jiří Kabyl.Zdroj: se svolením Jiřího Kabyla
 
A pomáhat se tento fotbalový projekt rozhodl i pro nadcházející jubilejní ročník. Tentokrát si jako hlavní tvář turnaje vybral tříletou holčičku Magdalénku, která trpí vzácným syndromem, známým rovněž jako „nemoc hadrových panenek“. „Všichni tady známe své životní soupeře. Magdálenka už ho konečně zná taky, bohužel ale zatím nezná cestu ke zdárnému konci,“ pronesl Kabyl.
 
Na oficiálním zahájení tak společně se starostkou obce Horní Počaply Pavlou Lapčíkovou vyzval všechny účastníky turnaje k podpoře místní holčičky, které byl k této příležitosti vytvořen speciální transparentní účet. Jako první hned přispěla společnost Macron, hlavní partner turnaje Kába Cup, jež odeslala částku v hodnotě 10 tisíc korun.

Sokol Hostouň - FK Motorlet Praha 5:2, ČFL 8. 10. 2023, Diego de Siqueira
Geniální prcek z Brazílie. Diego si zamiloval guláš s trdlem, klub čeká na laso

Finále 10. ročníku Kába Cupu je naplánováno na 23. června příštího roku. Vítěz bude opět korunován v areálu fotbalového stadionu v Horních Počaplech, tentokrát už také s novým logem, které bylo rovněž odhaleno v průběhu oficiálního zahájení.