Karty byly poměrně jasně rozdané už po osmifinálovém losu. Slavia a Sparta dostaly v Evropské lize věhlasné soupeře, proti nimž by, i přes určité strasti, kterými si v tomto ročníku AC Milán i Liverpool procházejí, každý bod do koeficientu byl úspěchem, Plzeň narazila na schůdnější variantu v podobě švýcarského Servette Ženeva.

A právě Západočeši nakonec jako jediní z českých zástupců připisovali důležité desetinky bodů do žebříčku koeficientů. Nejprve za remízu na hřišti soupeře a další za nerozhodný výsledek v penaltovém domácím dramatu. V případě rozhodování v pokutových kopech se totiž počítá výsledek po prodloužení.

Evropská konferenční liga, osmifinále (2. zápas): FC Viktoria Plzeň - Servette Ženeva 0:0, 3:1 na penalty.
FOTO, VIDEO: Dlouhá noc v Plzni, viktoriáni slaví historický postup v Evropě

Sparta si z Liverpoolu přivezla šest gólů, dohromady ve dvou zápasech inkasovala jedenáctkrát a naplno tak okusila rozdíl mezi tuzemskou fotbalovou špičkou a tou evropskou. Slávisty mrzely dvě červené karty, a i když tu v domácí odvetě pro Tomáše Holeše nechápal ani hostující Olivier Giroud, na konečném verdiktu v podobě dvou porážek, celkovém skóre 3:7 a pohárovém konci, to nic nezmění.

Oči českého fanouška ale směřovaly ještě do Glasgow. Právě se Skotskem totiž Česká republika bojuje o klíčové desáté místo, které českému mistrovi zajistí pro sezonu 2025/26 přímou účast v Lize mistrů.

Wataru Endo z Liverpoolu a Markus Solbakken ze Sparty v odvetném utkání osmifinále Evropské ligy.
Další nářez. Sparta dostala na Liverpoolu šest gólů, čtyři do čtvrt hodiny

Po úvodní remíze v Lisabonu proti místní Benfice měli hráči Glasgow Rangers do odvety poměrně nadějnou pozici, domácí utkání však prohráli 0:1 a s pohárovou Evropou se loučí.

Na Skotsko tak momentálně český klubový fotbal ztrácí 0,250 bodů, a jelikož Plzeňané penaltové drama zvládli, šance na dohnání soupeře ještě žije.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

Podle twitterového účtu FC Koeficient, který se právě touto problematikou zabývá, tak stačí svěřencům Miroslava Koubka vybojovat ve čtvrtfinále jednu remízu a Češi proklouznou před Skotsko do elitní desítky. A to bude těžký, ale nikoliv neřešitelný úkol.