Koneckonců v prvoligové osmnáctce už je víc než polovina klubů, kde odhalili alespoň jednoho nakaženého. O víkendu se poprvé v nové sezoně odkládal zápas. Kvůli vícenásobnému výskytu v týmu Příbrami se duel proti Slovácku nekonal. Tak rozhodli hygienici, kteří mužstvo poslali do karantény.

4. předkolo Ligy mistrů, Slavia - Midtjylland
Nuda v Edenu. Slavia v boji o Ligu mistrů jen remizovala

Potíže měli před víkendovým zápasem také v Brně. Trenér Miloslav Machálek v kombinaci covidem odstavených a zraněných fotbalistů napočítal 14 absencí! „Nebylo to pro nás jednoduché. Když vám den za dnem vypadávají další hráči, bere vám to elán. Přesto jsme za Zbrojovku hrdě bojovali,“ řekl po porážce 2:4 s Olomoucí. „Bylo jasné, že někteří hráči s problémy zdravotního rázu tempo zápasu dlouho nevydrží. Když jsme pak poslali na hřiště další kluky z lavičky, kvalita už šla dolů,“ dodal.

Nováček soutěže je teď v prekérní situaci, která ale může pot-kat během sezony i kohokoliv jiného. Sousloví „dostatečná šíře kádru“ bude v této sezoně víc než jen povinnou frází, když z juniorky převelíte na tréninky s áčkem pár dorostenců. I proto Brno přivedlo v týdnu srbského stopera Zorana Gajiče. Trenéři prostě budou potřebovat mít kam sáhnout, pokud jim kromě karetních trestů a zranění udělají v mužstvu paseku ještě pozitivní testy.

Transferové okno 

Čas na dostatečné vyzbrojení po zbytek sezony se však pomalu krátí. Amatérům skončilo přestupové období včera. Transferové okno pro profesionály se zavře 5. října. Po tomto datu už se do kádrů sahat nebude moct. A koronavirus na tom nic nezmění.

Česká liga nezná nic jako nouzové přestupy mimo stanovený termín. Takhle třeba ve Španělsku v únoru získala Barcelona útočníka Martina Braithwaitea z Leganésu, protože se jí zranilo několik hráčů naráz. Vzbudilo to velký poprask, trpaslík z chvostu tabulky se hodně vztekal, protože sám už žádnou posilu přivést nesměl, ale pravidla LaLigy to zkrátka umožňovala.

Michael Krmenčík
Kobra jako Krmelec. Co mají společného a čím se liší útočné hvězdy?

V Česku se, ani pro případ koronavirové nouze, s ničím podobným nepočítá. Krátkodobá hostování, střídavé starty jako v hokeji a podobně u nás neuvidíte. „Bohužel, nic jako krátkodobé hostování ve fotbalovém prostředí nepřipadá v úvahu. Na rozdíl od hokeje se musíme řídit pravidly FIFA, která jsou v tomto velmi striktní,“ říká generální sekretář fotbalové asociace Jan Pauly. „Po 5. říjnu se přestupní okno uzavře a klub může hrát pouze s těmi hráči, kteří jsou v jeho klubu registrováni,“ dodal.