Po pouhých dvou měsících je ale vše jinak. Česko „skalpovalo“ silné protivníky, navíc znovu předvedlo fotbal, který bavil. Jak je to možné? Za zlepšením stojí Jaroslav Šilhavý. Usměvavý muž s vizí, který poté, co na lavičce vystřídal odepsaného Karla Jarolíma, pozvedl trápící se tým ke třem cenným výhrám ze čtyř představení.

Sám skromně přiznal: „Kdybych tvrdil, že jsem takových úspěch čekal, lhal bych. Jsem šťastný, že nám to teď funguje, a věřím, že na jaře budeme ještě lepší.“ Fanoušci vědí: zásadový kouč nemluví do větru. Vždyť vše, o čem hovořil dříve, se mu prozatím podařilo.

Síla v jednotě

Především: stmelil rozdělený kolektiv. V kapitánu Dočkalovi či střelci Schickovi našel lídry, úspěšně také vsadil na koně, již za Jarolíma upadli v zapomnění.

Dokázali byste si třeba představit současnou zálohu bez pracovitého Pavelky? Křídlo bez rychlonohého Vydry, stoperskou dvojici bez ranaře Čelůstky? „Pavelka do středu zálohy patří. Pokud se před kvalifikací na mistrovství Evropy nic nestane, nebude v něm chybět, Čelůstka v obraně taktéž,“ prohlásil trenér.

Z posledně zmíněného, jenž se za Jarolíma objevil v národním týmu naposledy loni v listopadu, a to jen v přípravě, je nově velitel obrany. Ta se díky němu zpevnila, a přesto, že sem tam chybuje, nehoří. Naopak: třeba slovenskou hvězdu Hamšíka téměř vymazala.

A to hlavní? Kouč si získal křehkou důvěru veřejnosti. Nejlépe ostatně její vděk vystihl bouřlivý potlesk téměř zaplněného Edenu.

Hlavně s pokorou

Ale pozor, český fotbal není na vrcholu. I Šilhavý poznamenal: „Rezervy jsou jak v útoku, tak i v obraně. Rozhodně je na čem pracovat.“ Na druhou stranu: je i na čem stavět. „Ukazuje se, že zápas v Rusku nebyl celkovým obrazem fotbalu u nás,“ potěšilo českého trenéra.

Teď má před sebou novou výzvu. Ligu národů zvládl, jenže jak sám avizoval, veškeré snažení směřuje ke kvalifikaci na mistrovství Evropy. Los proběhne 2. prosince v Dublinu, boje vypuknou v březnu. Šilhavý střízlivě dodal: „Cením si toho, jak mužstvo funguje. Teď je na řadě dlouhá pauza, pro nás nicméně půjde o čtyři měsíce práce.“

Dokáže na povedený začátek navázat i v další, veledůležité etapě?